‘Türkiye asansör gibi, hangi katta duracağı belli değil…’

‘Türkiye asansör gibi, hangi katta duracağı belli değil…’
26 Haziran 2021 09:28

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, eleştirilerde bulunduğu bugünkü yazısında, ABD’NİN Avusturya’dan iadesini istediği ve kara para aklama suçundan yargılanacak olan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ı yazdı.

 

 

“Türkiye asansör gibi… Hangi katta duracağı belli değil… Zemin… Eksi bir… Eksi iki… Avrupa ve Amerika basınında kara para aklama haberleriyle yedi kat dibine gitmek için bastık düğmeye” diyen Muratoğlu, devamında şunları kaydetti:

Sezgin Baran Korkmaz Amerikan devletini dolandırmak gibi bir hata yaptı. Türkiye’den kaçtığı Avusturya iade ederse fena… Toplamda 225 yıl istenen ceza… Amerikan şirketi falan olsa hadi neyse de, devlete 50 dolar az vergi ödesen yollarlar kodese… Birini öldür, kurtarırsın bir yolla… Para saklayıp vergi kaçırırsan nefes aldırmazlar adama…

 

 

Dolandırdığı ortakları Kingston kardeşler… Ailelerinin kökeni Mormon kilisesi cemaati… İşin ilginci bu cemaate göre devletin dolandırılması caiz… Tıpkı Türkiye’ye benziyor değil mi? Hıristiyan da olsa Müslüman da… İşin içerisine girince para… Cennet bu dünyada… Kingston kardeşler, elde edilen milyonlarca dolarlık parayı aklamak için Türkiye’yi seçti. Neden acaba?

Parayı aklamak için şirket gerek… Gelir göstermek için bolca fatura… Parayı yasal hale getiremezse harcama da yapılamıyor. Dikkat çekmemek için parası olduğu halde pahalı hiçbir şey alamıyor. Tam bir paran mı var, derdin var Amerika’da… Oysa Türkiye’de böyle bir olay hayatın olağan akışına aykırı… Adamlar Türkiye’de olsa, biri çıkıp “nereden buldun parayı?” diye sorsa abes kaçar ama cevap hazır nasıl olsa…

 

“Düğünde takılan altınları bozdurdum!” ya da “Oğlumun sünnetinde yapıştırdılar” der geçer. Ne kaydı ne kuydu var. Bunlar da ayıp olmasın diye verilen cevaplar… “O arabayı nasıl aldın memur maaşıyla?” diye soruyorsun… Cevap bile vermiyor. Kimi ırgalar?

 

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın.