Trabzon Valiliği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu eve otomatik panjur kapı taktırdı

Trabzon Valiliği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu eve otomatik panjur kapı taktırdı
29 Temmuz 2021 10:00

Trabzon Valiliği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu evin giriş kapısına yukarıya doğru açılan elektronik panjurdan kapı yaptı.

 

 

Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği yaptığı sırada yaşadığı ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın 27 Nisan 1495’te doğduğu eve takılan kapı görenleri şaşkına çevirdi. Ortahisar ilçesinde bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın 15 yaşına kadar yaşadığı eve, garaj kapısı gibi yukarıya doğru katlanarak açılan panjur kapı sistemi takılması tepkiyle karşılandı.

 

 

1.5 yıl önce yapılmış

 
Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı tarafından her yıl önünde Kanuni Haftası etkinlikleri düzenlenen eve takılan panjur kapıya vakfın Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Baki’de sosyal medya hesabından “Tarihe saygısızlık. Hemen kaldırılması gerekir” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Baki, panjur kapıdan bilgisi olmadığı söyledi. Çevre sakinleri ise bazı kişilerin camlı bölmeye girerek içki içtiklerini ve onları engellemek için kapının yaklaşık 1.5 yıl önce yapıldığını gündüz açık olduğu için fark edilmediğini ileri sürdü.