‘TOKİ önce kurada kazanıp 3 yıldır bekleyenlere ev yapsın!’

‘TOKİ önce kurada kazanıp 3 yıldır bekleyenlere ev yapsın!’
23 Ağustos 2022 10:16

TOKİ’nin seçimler öncesi yeni ‘konut hamlesi’ başlatacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sosyal konut müjdesi vereceğini duyan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mağdurları “Biz 3 yıldır bekliyoruz, önce bizim evlerimizi tamamlayın” diyerek isyan etti.

 

Fotoğraf: toki.gov.tr

 

Özellikle İstanbul’da son bir yılda 3 katı bulan kira artışlarını kontrol altına almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki eylül ayında yeni bir sosyal konut kampanyasının detaylarını açıklayacağı bildirildi. Ancak birçok İstanbullu henüz 2019 yılında verilen ‘müjde’ kapsamında hak kazandıkları konutlara erişememenin sıkıntısını yaşıyor. Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, 2019 yılında yapılan kura ile İstanbul Kayabaşı’ndaki projede ev sahibi olabilmek için giriş ücretini ödeyip hak sahibi olan birçok kişi daire belirleme kurasından adının bir türlü çıkmamasının sıkıntısını yaşıyor. Yine İstanbul Arnavutköy TOKİ projesinin hak sahibi belirleme kurası 2019 yılında gerçekleştirildi. Ancak 3.750 konut için birbiri ardına açılan ihaleler iptal edildi. Binlerce hak sahibi başvuru parasını ödedi ama 3 yıldır doyurucu bir açıklama olmaksızın bekliyor.
TOKİ kurası çıkıp hak sahibi olan ama yıllardır inşaat bekleyenler böyle tepki gösterdi:

“TOKİ Tuzla Konaşlı mevkii 508 konut kurasına katıldık. Kurada adımız çıktı. Ancak 3 yıldır bekliyoruz daha bir çivi bile çakılmadı.”

“TOKİ kurası 2 yıl önce çekilen projenin ihale tarihini yayımladı, sonra kaldırdı. İnsanlarla dalga geçiliyor sanki, hiçbir açıklama yok.”

“Kayaşehir’de 2019’da hak sahipliği kazandık ancak daire belirleme kuralarına 4 kez girmemize rağmen bize ve birçok kişiye çıkmadı. Bize çıkması gereken daireler kimlere verildi?”