Times: Türkiye, Suriye sınırını denetlemeli

Times: Türkiye, Suriye sınırını denetlemeli
19 Eylül 2013 10:01

Suriye’de El Kaide bağlantılı grupların güçlenmesi, Batı’yı kaygılandırıyor.

 

İngiliz Times gazetesi, Irak-Şam İslam Devleti (ISIS) üzerinde durduğu manşet haberinde dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların “Türkiye’nin sınır politikası” sayesinde, kolayca Suriye’ye girebildiğini iddia ediyor. Gazete, başyazısında ise Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiğini” savunuyor.

 

Times gazetesi, manşet haberinde Suriye topraklarında ISIS örgütü üyeleri tarafından yolu kesilen muhabiri Anthony Loyd’un başına gelenlerini yansıtırken aşırılık yanlısı grupların Suriye muhalefeti içinde giderek güçlendiğini kaydediyor.

 

Haberde ISIS’nin gücünün ve militan sayısının arttığı ve savaşın gittiği yönü şekillendirmeye başladıkları belirtildikten sonra “dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların Türkiye’nin sınır politikası sayesinde, kolayca Suriye’ye girebildiği” de savunuluyor.

 

TÜRKİYE, GEÇEN YIL SINIRDAKİ DENETİMİ GEVŞETTİ

 

BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde Türkiye’nin geçen yıl Özgür Suriye Ordusu’na lojistik destek için Suriye sınırındaki “denetimi gevşettiği, devriyelerini geri çektiği, binlerce cihatçının da bu durumdan faydalandığı” iddia ediliyor.

 

Times, Ankara yabancı cihatçıların Suriye’ye girişinin kolaylaşması için resmen yardım verildiğini reddetse de muhalefet partilerinin bundan emin olduğunu belirtirken muhabirine konuşan Hatay CHP İl Başkanı Servet Mollaoğlu’nun “Bu hükümet cihatçılara para, barınma ve Suriye’ye geçiş imkânı sağlıyor. Cihatçıların yüzde 90’ı Türkiye üzerinden geçiyor. Bazıları sadece cihat vermeye giden gençler. Ama aralarında uluslararası istihbarat kuruluşlarınca iyi tanınan katiller ve teröristler de var” sözlerine de yer veriyor.

 

Bu arada, Times, aynı konuyu başyazısında irdelerken Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiği” görüşünü dile getiriyor.