THY Uçağında bomba alarmı

THY Uçağında bomba alarmı
14 Ağustos 2013 21:39

00:01

Atatürk Havalimanı’ndan Almanya’nın değişik kentlerine gidecek uçaklarına yönelik olarak kimliği belirsiz bir kişi tarafından bomba ihbarı yapıldı. İhbar üzerine polis THY’nin Hamburg, Berlin, Frankfurt, Stuttgart ve Münih seferini yapmaya hazırlanan uçağında bomba araması yaptı. Yaklaşık 4 saat süren aramalarda bomba bulunamadı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda akşam saatlerinde Almanya’ya gidecek uçaklara yönelik olarak yapılan bomba ihbarı üzerine hareketli dakikalar yaşandı. Havalimanı müşteri ilişkileri telefonuna akşam saat 18:30 sıralarında Almanya uçaklarına yönelik yapılan bomba ihbarı üzerine harekete geçen Atatürk Havalimanı emniyet birimleri, kalkış için hazırlık yapan Türk Hava Yolları’na ait beş uçagın kalkışına izin vermeyerek durdurdu. THY’nin saat 19:00 ile 19:40 arasında İstanbul’dan Almanya’nın Berlin, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart ve Münih’e gidecek uçakları güvenli bir park alanına çekilerek bagajları ve yolcuları uçaklardan indirilerek bomba uzmanı ekipler tarafından tekrar aramadan geçirildi. Yaklaşık dört saat süren aramaların ardından uçaklarda bomba izine rastlanılmazken ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı. İhbar nedeniyle uçakların gecikmeye girerken Almanya?daki havalimanlarının gece kapalı olması nedeniyle seferler yeniden planlandı. Beş uçağın yolcuları geceyi geçirmek üzere otellere yerleştirilirken seferlerin bu sabah saat 04.00?da gerçekleştirileceği belirtildi.

YOLCULAR TEDİRGİN OLDU

Türk Hava Yolları?na ait bir uçakla Berlin?e giden yolcular arasında yer alan Berlin Uyum, Kadın ve Çalışma Bakanı Dilek Kolat şunları söyledi: “Çantalarımız kontrol edildi. Sonra terminale geldik. Bilgilendirme konusunda sıkıntı olunca yolcular biraz tedirginlik yaşadılar. Yetkililer sabah saatlerinde uçacağımızı söylediler” şeklinde konuştu.

Almanya’ya Sturtgart gitiğini belirten Nuran Kasapoğlu, “Haberimiz yoktu İstanbul’daki diğer tanıdıklarımızdan öğrendik. Uçağın rötarının sebebini bomba ihbarı varmış. Şu an otellere yerleştirileceğiz. Uçağın inişine gece izin verilmiyormuş. O yüzden Almanya’ya sabah dörtte uçacağız” diye konuştu.

Murat Korucu ise “Frankfurt’a uçuyorduk. Uçakta iki saat uyudum ve kalktım ki uçak daha kalkmamış. Sonra indirdiler. Bomba ihbarı varmış orada. Sonrada buraya getirdiler. Otele bırakacaklarmış” dedi.

 

21:00

THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’nından Almanya seferlerini yapacak bazı uçaklarında, gelen ihbar üzerine polis bomba araması yapıyor