THK önergeleri 5 yıldır yanıtlanmıyor! CHP’li Emir: İktidar THK’nın çöküşünü planlı bir şekilde hazırladı!

THK önergeleri 5 yıldır yanıtlanmıyor! CHP’li Emir: İktidar THK’nın çöküşünü planlı bir şekilde hazırladı!
2 Ağustos 2021 07:30

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türk Hava Kurumu’nda (THK) yaşanan çöküşe yıllar önce dikkat çektiklerini belirterek, “5 yıldır yanıtlanmayan önergelerimiz var. Yangın söndürme uçaklarını çürüten iktidar, THK’nın çöküşünü bilerek ve isteyerek planlı bir şekilde hazırladı” dedi.

 

 

ÖNERGE HALEN YANITLANMADI

 

 

Ege ve Akdeniz’de bir haftadır süren yangınlara havadan yeterince müdahale edilememesi THK’nın 3 yıldır kullanılmayan yangın söndürme uçaklarını gündeme getirdi. THK’nın iktidar tarafından bilinçli bir şekilde çöküşe sürüklendiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 5 yıl önce verdikleri ve halen yanıtlanmayan soru önergelerini hatırlattı. 30 Mart 2016 tarihinde dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sundukları önergenin halen yanıtlanmadığını ifade eden Emir, şunları söyledi:

 

 

KANUN TEKLİFİNİ REDDETTİLER

 

 

“Cumhuriyetle ve cumhuriyetin kurduğu kurumlarla derdi olan AKP, Türk Hava Kurumu’na karşı da iktidara geldiği ilk günden beri önyargılı hareket etti ve kurumun çöküşe sürüklenmesi için elinden geleni yaptı. ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsünde olan Türk Hava Kurumu’nun temel gelir kaynaklarının ne olduğunu, kurumda kaç kişinin istihdam edildiğini, kurumun taşınmazlarını sorduğumuzda ise yanıt vermediler. Aradan beş yıl geçti ve halen bu sorularımız yanıtlanmayı bekliyor. Bu süreçte kurumda yaşanan yolsuzluklara da göz yumuldu, hiçbirinin hesabı sorulmadı. Aynı dönemde kurumun taşınmazlarının korunmasına yönelik sunduğumuz kanun teklifleri de AKP oylarıyla reddedildi.

 

 

BÖYLE ÇARESİZLİK GÖRÜLMEDİ

 

 

Ve bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin elinde doğru düzgün bir yangın söndürme uçağı kalmadı. Rusya’dan kiralanan 3 uçağa da günlük 1.3 milyon TL ödemek zorunda kalınıyor, ve bu uçakların da Türkiye’nin coğrafi şartlarına uygun olmadığı ifade ediliyor. Kaldı ki, onlarca farklı bölgede çıkan yangınlara karşı da bu uçakların sayısı yetersiz kalıyor. Ormanlarımız her gün yanıp kül olurken, AKP olanı biteni izlemekle kalıyor. Kaynakları lükse ve şatafata harcayan, Saraya onlarca uçak alan iktidar, bu kaynağı THK’dan esirgedi. Cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir basiretsizlik görülmedi ve böyle bir çaresizlikle karşı karşıya kalınmadı.”