Beşiktaş’ta tencere-tavalı protesto yapan komşusuna dava açtı

Beşiktaş’ta tencere-tavalı protesto yapan komşusuna dava açtı
20 Ağustos 2013 16:08

Gezi Parkı eyleminin simgesi haline gelen ve Başbakan Erdoğan’ın suç olduğunu olduğunu belirtip şikayette bulunulmasını istediği tencere tava çalma eylemine ilk dava açıldı.

 

 

Bir komşusunun şikayetiyle açılan davada Filiz D ve iki çocuğu hakkında bir yıl hapis istendi.

 

Habertürk’ten Hayati Argın’ın haberine göre, Beşiktaş Dikilitaş Mahallesi’nde oturan ev hanımı Hilal K. 2 Haziran’da üst katta oturan komşularının, Gezi Parkı nedeniyle tencere tava çalarak kendisini rahatsız ettiği gerekçesiyle polise şikâyette bulundu.

 

Hilal K., üst katta oturan Filiz D. ile oğlu Onur A. ve kızı Tuğçe A.’nın sürekli bağırarak, tencere tava çaldıklarını anlattığı ifadesinde şu iddiaları sıraladı.

 

“2 Haziran günü saat 01.00 sıralarında sert cisimlerle tencere ve tavalara vurarak, gürültü yapmaya devam ettiler.Yatağımdan kalarak, balkona çıktım. ‘Neden tencere tava çalıyorsunuz. Rahatsız ediyorsunuz’ diye bağırdım.’İçeri gir’ diyerek, yüzüme toprak attılar. En son balkonuma sular aktığını gördüm. Mutfağıma sular girdi.Balkonunu yıkayan Filiz A.’yı uyarınca hakaret etti. Sonra kızı ‘Sen nasıl anneme hayvan dersin, bağırırsın’ diyerek hakaret ve tehditte bulundu. Polisi aradım.”

 

BİRER YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

 

Şikayet üzerine anne ve iki çocuğu polis merkezine ifadeye çağrıldı. İfadelerin alınmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Salih Çakmak, Filiz D. ile çocukları hakkında ‘kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ suçundan 3’er aydan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi.

 

İddianamede “Olay günü protesto amaçlı olarak gece saatlerinde tencere ve tavalara vurarak gürültü çıkardıkları, bunun üzerine müştekinin bu gürültüden rahatsız olduğu ancak uyarmasına rağmen şüphelilerin gürültü çıkaracak şekilde tencere ve tavalara vurdukları, müştekinin balkonuna su akıttıkları anlaşılmıştır” denildi.

 

Savcı Çakmak, tarafların birbirlerine hakaret ve tehdit ettiklerine dair şikâyetçi olduklarını ancak iddialar dışında inandırıcı delil bulunmadığından bu yönden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Tencere tava davasında şüpheli anne ve çocukları önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkacak.

 

‘Biz ondan şikâyetçiyiz’

 

Onur A.(22) ifadesinde, “Bu kadının tüm apartman ile sorunu var. Biz kendisine toprak atmadık. İddia ettiği gibi gece 01:00’de de tencere tava çalmadık. Psikolojik olarak rahatsız olduğunu düşünüyorum” dedi. Filiz D.(48) ise “Hilal K.’nın cam kenarlarına koyduğu kuş yemleri nedeniyle kuşlar balkonuma pislemişti. Balkonu yıkarken, su akmış. Bana Hayvan kadın, ruh hastasısın sen’ dedi. Ben de ‘Sensin’ diyerek içeri girdim. Şikâyetçiyim” dedi.

 

ERDOĞAN: YASAL OLARAK SUÇ

 

Erdoğan 21 Temmuz’da tava ve tencerelere eylemiyle ilgili eylemcileri tehdit etmiş şunları söylemişti:

 

“Yasal olarak bu suç. Suç olduğuna göre, niçin hakkını savunmuyorsun kardeşim? Senin apartmanında tencere-tava çalan mı var. Hemen yargıya taşı bunu. Hakkınızı, hakkımızı aramadığımız sürece daha boynumuzda çok boza pişirirler.”