'Temyizi teke düşürmek istiyoruz'

'Temyizi teke düşürmek istiyoruz'
8 Şubat 2013 17:24

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni anayasada Yargıtay ve Danıştay’ın kapatılmasına yönelik çalışmalarla ilgili olarak “temyiz mahkemelerini teke düşürmek istiyoruz” dedi.

 

 

 

Başkanlığını yaptığı Güç Birliği Toplantısı’na katılmak üzere Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal ile birlikte Kırıkkale’ye gelen Beşir Atalay, kentte bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu, vatandaşların sorunlarını dinledi.

 

 

Cuma namazını Çarşı camisinde kılan Atalay, vatandaşlarla birlikte döner yedi, esnaf ve vatandaşlarla sohbet ederek Kırıkkale valiliğine geçti. Atalay, Valilik toplantı odasında basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Atalay, Yargıtay ve Danıştay’ın kapatılmasına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

 

 

“Meclis’te uzlaşma komisyonu çalışıyor. Geçtiğimiz Salı günü Uzlaşma Komisyonu yargı ile direk konuları ele aldı. Daha doğrusu partiler, 4 parti yargı ile ilgili tekliflerini verdi. Biz de yargı ile ilgili AKP olarak teklifimizi verdik. Partimizin Anayasa ile ilgili görüşlerini, politikalarını yürüten bir ekibimiz var. Ben de onun içindeyim. Salı günü yargı ile kısmını değerlendirdik.

 

 

 

 

Partimizin yargı ile olan teklifini verdik. Orada bir temyiz mahkemesi öngörüyoruz. Yani şu anda temyiz mahkemesi durumunda değişik mahkemeler var biliyorsunuz. Değişik kurumlar var Yargıtay var, Danıştay var, Askeri yargı var. Yani çok temyiz var. Bizim teklifimizde, temyiz mahkemesi teke indiriliyor. Hem böylece içtihat birliği sağlanacak, hem de bu dağınıklık önlenmiş olacak. Yani yargıda biraz daha tekliğe doğru gidilmiş olacak. Şu andaki gördüğümüz sorun alanları da orada çözülmüş olacak.”