Tema Koleji’nin sahibi ve yakınları öğretmenlere saldırdı

Tema Koleji’nin sahibi ve yakınları öğretmenlere saldırdı
29 Haziran 2024 07:37

Faaliyetlerine son veren Tema Koleji’nin sahibi Malik Erdoğan ve yakınları, mali hakları görüşmek için randevu verdikleri öğretmenlere saldırdı.

 

 

Kastamonu’da bir süre önce faaliyetlerine son veren Özel Tema Koleji’nin sahibi ve yakınları, ödemeleri görüşmek üzere öğretmenleri, Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi’ne çağırdı.

Burada yapılan görüşme sırasında 3 öğretmen ile 1 öğretmenin nişanlısı, okul sahibi Malik Erdoğan, oğulları Erdem Erdoğan ve Onur Erdoğan ile yakınları Y.F.Ö. tarafından saldırıya uğradıklarını belirterek, jandarmaya başvurdu.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden 4 kişi darp raporu aldı.

 

 

‘3-4 KİŞİ ÜZERİME SALDIRDI’

 
Öğretmenlerden Ali Özçağlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek yıl çalışmak için sözleşme yapmış olmalarına rağmen apar topar okulun kapatılma kararı alındığını söyledi.

Öğretmenleri tek tek görüşmek için çağırdıklarını belirten Özçağlı, “Bugün benim ve diğer öğretmenlerimizin görüşmeleri vardı. Ayrı ayrı görüşüldükten sonra görüşmesi biten öğretmenler gidiyordu. Ben görüşmek için gittiğimde okul sahibinin oğlu, ‘Hocam sana bir sarılayım’ dedi. Sonra anlamadan beni itip vurmaya başladı. Sonrasında beni yere düşürdüler. 3-4 kişi üzerime saldırdı, beni darbetmeye başladı.” dedi.

Görüşme için bekleyen diğer öğretmenlerin kavgayı ayırmaya çalıştığını dile getiren Özçağlı, “Bizleri ayırmak için gelen öğretmenlerimizi de bu sırada saldırıp yere düşürdüler. Olayı kameraya çekmek isteyen öğretmenimizi iterek engellemeye çalıştılar. Ağza alınmayacak küfürler ettiler. Jandarmayı çağırdık” diye konuştu.

 

 

‘BU SALDIRI PLANLANMIŞ’

 
Öğretmenlerden Onur Yalçın da Özçağlı’ya okul sahibinin saldırdığını öne sürerek, şunları söyledi:

“Bizler farklı bir yerde oturuyorduk. Bir anda birkaç kişi Ali hocamızın yanına doğru geldi. Biz, ‘Ne oluyor?’ demeden arkamızı döndüğümüzde Ali hocam yerdeydi. Yani bu saldırı planlanmış, kasıtlı olarak yapılmış. Bizlerin de Ali hocamın yanına gitmemizi engellediler. Kavgayı ayırmak için Ali hocamızın yanına doğru gitmek isterken bizlerin üzerine geldiler. Ali hocamı da yerde tuttular, kalkmasını engellediler.”

Ahmet Er ise okulda öğretmenlik yapan nişanlısının görüşmesi için olay yerinde olduklarını anlatarak “Nişanlım binaya çıktıktan sonra Ali Bey görüşmeye gidiyordu. Bir baktım ortalık karışmış, Ali hocamız yerde yatıyor, darp ediliyor. Bizler de panikle kavgayı ayırmaya çalıştık. Onlar beni tanımıyor, ben onları tanımıyorum. Okul sahipleri anlamsız şekilde bana saldırdı. Okul müdürü beni yere yıktı. Kulağımın arkasına aldığım darbeden ötürü baş dönmem var” dedi.

Öğretmenlerden Ece Bahar da görüşmeye nişanlısı Ahmet Er ile gittiğini belirterek “Görüşmeyi yaptıktan sonra üst kata çıktım, okulun arabulucusuyla görüşmek için. Ardından sesler duydum. Camdan baktığımda okul sahipleri öğretmenlerimize saldırdı. Yarın düğünümüz var ama biz şu anda hastanedeyiz, darp raporu alıyoruz. Gerçekten çok üzgünüz” diye konuştu.

 

 

SENDİKA: ÖĞRETMENLER, SALDIRI ÖNCESİNDE GÖRÜŞME ORTAMININ GÜVENLİ OLMADIĞI MİLLİ EĞİTİM’E İLETMİŞTİ

 
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, saldırının anının görüntülerine de yer verildi.

Özel Tema Koleji yöneticilerinin, mali hakları ile ilgili görüşmek için öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Doğa Köyü Öğretmenevi’ne davet ettiği belirtilen açıklamada, “Tema Koleji patronu ve oğulları, görüşmeye gelen öğretmenlere saldırarak öğretmenleri darp ettiler. Darp edilen öğretmenler, bu olayın planlı ve organize biçimde gerçekleştirildiğini, görüşmeye avukatlarıyla katılmalarının şüpheliler tarafından kabul edilmediğini, kendilerini psikolojik açıdan ve güvenlik açısından istismar edilecekleri bir ortama davet edildiklerini, bu olay öncesinde görüşme ortamının güvenli olmadığını İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine ilettiklerini belirtti” ifadeleri kullanıldı.