‘Tek başına aday göstereceğimiz yerler var’

‘Tek başına aday göstereceğimiz yerler var’
3 Ağustos 2023 09:05

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, partisinin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun genel seçimlere ilişkin söylediği, “En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti, ‘Bu sağ seçmen CHP’ye oy vermez beraber olalım’ dedim” sözlerine ve CHP’li Öztunç’un çıkışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Üstün ayrıca, yerel seçimlerde partisinin izleyeceği yol haritası hakkında da açıklamalarda bulundu. Üstün, “Yerel seçimlerde formüller çoktur, işbirlikleri çok daha fazladır. Gelecek Partisi bütün bu seçenekler üzerinde çalışarak seçimlere girecektir. Tek başına aday göstereceği yerler de vardır. 2’li olacak yerler de vardır” dedi.

 

Yerel seçimlere yaklaşırken siyasi partilerin alacağı tutumlar da merak konusu.

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu seçim döneminde İYİ Parti, DEVA Partisi ve Saadet Partisi ile ittifak görüşmeleri yaptığını söyleyerek “En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti. ‘Bu sağ seçmen CHP’ye oy vermez beraber olalım’ dedim” demişti.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da Davutoğlu’nun açıklamasına, “Kimse Davutoğlu’nu zorla getirip CHP listelerinden aday yapmadı. Kimse kafalarına silah dayayıp ‘gelin buradan aday olun’ demedi. Girmeselermiş. Seçimler gelecek yine tek başlarına girsinler, boylarının ölçüsünü alsınlar” tepkisini göstermişti.

 

 

‘MUHAFAZAKAR KAĞIT ÖNERİMİZİ KILIÇDAROĞLU DESTEKLİYORDU…’

 
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, söz konusu tartışmaları Cumhuriyet’e değerlendirdi.

“Altılı masanın kurulmasında öncü olanlardan bir tanesi Davutoğlu’dur” diyen Üstün şu ifadeleri kullandı:

“Seçimlerde iki amaç vardı; birincisi cumhurbaşkanlığı seçimini almak. İkincisi de en fazla milletvekilli çıkartacak seçeneklerle seçime girmek. Millet İttifakı’nda CHP’nin öncülüğünü yaptığı bir kağıt olsun, öbür tarafta muhafazakar-milliyetçi camianın da oyunu alabilecek bir kağıt olsun… Böyle bir seçime gidelim düşüncesindeydik. Bu düşüncemizi Kılıçdaroğlu da destekliyordu. O görüşmelere bende katıldım. O görüşmelerde Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı adı altında Gelecek-Saadet-Deva’nın seçime ayrı gitmesini ısrarla telkin etti. ‘Böyle gidersek daha fazla muhafazakar camiadan oy alırız’ şekilde…. Onun bu manada telkinleri ve görüşleri vardı. Biz çeşitli formülleri denedik. Maalesef bunlar olmadı. Bunda bizim herhangi bir dahilimiz yok. Bunun olmamasında bizim kusurumuz yok.”

 

 

‘DAVUTOĞLU YANLIŞ ANLAŞILDI’

 
Davutoğlu’nun son açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirten Üstün, “Seçime birlikte girmek her zaman kazandırıyordu. Ama en iyi seçenek neydi? Bizim en baştan söylediğimiz seçenekti. Diğer seçeneğe geçelim pozisyonuna geçildi. Bu hep birlikte yapıldı. Sayın Kılıçdaroğlu, bizler… CHP ve Gelecek Partisi bu görüşmelere seçime neredeyse 25 gün önce başladı. Son 3 gün Saadet ve Deva Partisi dahil oldular. Onlar niçin dahil oldular? Birlikteliği genişletmek adına dahil oldular. Dolayısıyla bizim burada kerhen girilmiş diye bir anlam çıkmasın. Masada birçok seçenek vardı. Bizim tercih ettiğimiz seçenekler başlangıçta olmadığı için bu birliktelik yapıldı. Bu birliktelik hiç birliktelikte olmamaktan daha iyi bir şeydir. Seçime tamamen dağınık girilseydi CHP’de bu kadar milletvekili çıkartmayabilirdi veya Kılıçdaroğlu yüzde 48 oy almayabilirdi. Davutoğlu’nun açıklaması bizim en iyi birlikteliği öne çıkarmak istemizden kaynaklı bir açıklamadır o” dedi.

 

 

 

‘HERKES HERKESLE GÖRÜŞECEKTİR’

 
Üstün, ittifak tartışmalarına ilişkin ise “Siyasi partiler yaşayan organizmalardır, zaman akıp gitmektedir. Önümüzde bir yerel seçimler vardır. Dolayısıyla herkes herkesle tekrar görüşecektir. Sözlerimizi sarf ederken hem geçmişin hatırını dikkate almamız lazım hem de geleceğin yeni iş birlikteliğini de dikkate alarak sözlerimizi bu şekilde sarf edersek daha çözümcü oluruz diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

 

 

‘TEK BAŞINA ADAY GÖSTERECEĞİMİZ YERLER VAR’

 
Üstün, yerel seçimlere ilişkin de, “Genel seçimlerin işbirlikleriyle yerel seçimlerin işbirlikleri formülasyonları farklıdır. Siz bir yerde güçlü adayınız vardır tek başınıza girersiniz. Bir yerde 2’li girersiniz, bir yerde başka birine destek olabilirsiniz. Bir yerde belki bütün muhalefet partileri olarak girersiniz. Bazı belediye seçimlerinde seçmenin karpuz gibi ikiye ayrıldığını gördük. Hep iki kişi yarışıyor. İki kişinin yarıştığı bir yerde artık sizin orada bir bloğa destek olmanız gerekebilir. Veya diğer partiler sadece sizin adayınıza destek olabilirler. O bakımdan yerel seçimlerde formüller çoktur, işbirlikleri çok daha fazladır. Gelecek Partisi bütün bu seçenekler üzerinde çalışarak seçimlere girecektir. Tek başına aday göstereceği yerler de vardır. 2’li olacak yerler de vardır” dedi.