TCDD’nin zararının yüzde 18’i faiz ve kur farkı!

TCDD’nin zararının yüzde 18’i faiz ve kur farkı!
6 Ocak 2024 09:48

TCDD’nin zararlarını arttıran etkenlerin başında kur farkı ödemeleri ve yatırım faaliyetlerindeki para akışının kesintiye uğraması geldi. Kurumun 2022 yılındaki zararı 6 milyar 386 milyon TL’yi buldu. Kurum, 2022 yılında 1 milyar 170 milyon TL finansman gideri yaptı. Bu tutarın 344 milyonu faiz gideri, 826 milyon TL de kur farkı giderlerinden doğdu. TCDD’nin zararının yüzde 18’ini faiz giderleri ve kur farklı oluşturdu.

 

Fotoğraf: tcdd.gov.tr

 

Sayıştay raporunda yatırım programlarına ayrılan bütçelerin blokede tutulmasının hem işlerin yavaşlamasına, hem maliyetin artmasına hem de gelecek yıllarda yüklenici firmalara daha fazla fiyat farkı ödenmesine sebep olduğu belirtildi. Birgün’de yer alan habere göre Sayıştay, Ankara- İstanbul YHT hattında ikmal işlerine ayrılan sene başındaki bütçenin 356 milyon TL olduğunu ancak bu ödeneğin 100 milyon TL’si ikmal işine aktarılırken 256 milyon TL’nin blokede tutulduğunu daha sonrasında yıl sonunda çözülen ödenek sebebi ile daha az iş yapılarak gelecek dönemde daha fazla fiyat farkı ödenmesine sebep olunduğunu tespit etti.

CHP’li Mustafa Sarıgül, “Sayıştay her yıl bu konuda uyarı yapmasına rağmen borç üstüne borç olarak yıllar itibarıyla borcun da katlandığını” söyledi.