‘TBMM’ye 39 siyasal İslamcıyı sokan CHP yönetimi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmek istiyor’

‘TBMM’ye 39 siyasal İslamcıyı sokan CHP yönetimi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmek istiyor’
8 Haziran 2023 08:00

Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen CHP yönetiminin hiçbir şey olmamış gibi davranarak yoluna devam etmek istediğini yazdı.

 

 

CHP MYK’da yapılan atamaların sadece “dış paketi” değiştirmekten ibaret olduğunu söyleyen Kalkandelen yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

CHP’de seçim sonrasında yaşananlar da “Eski hamam eski tas” deyişiyle açıklanabilir. Erdoğan bir beş yıl daha iktidarı ele geçirirken, CHP’nin milletvekili sayısını düşürüp TBMM’ye 39 siyasal İslamcıyı sokan CHP yönetimi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmek istiyor.

Merkez yürütme kurulu topluca istifa etti, yerlerine mevcut parti meclisinden yeni görevlendirmeler yapıldı ama yanlış politikalarla laik Cumhuriyeti 100. yılında tehlikeye sokan, geçen yıl uyardığım gibi CHP’yi ortanın sağına çeken kadro, partinin yetkili organlarında yer almaya devam ediyor, en tepedeki sorumlu Kılıçdaroğlu koltuğunda oturuyor.

 

 

Ülkede değişim vaat edenler, kendi partilerinde değişime direnerek samimiyetsiz olduklarını ortaya koydu. Parti içinde ilke ve program tartışması yapmadan, sadece dış paketi değiştirip aynı siyasi anlayışla politika yaparak ancak kendilerini kandırabilirler. Bu nedenle de şimdi yerel seçimleri tehlikeye atıyorlar.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Diyanet işleri başkanının dualarıyla göreve başlama töreni düzenlerken laikliğe bir hançer daha saplandı. Dünyanın gözleri önünde İsmailağa ve Nurcuların önde gelen isimleri, Erdoğan’ın davetlisi olarak törende yer aldı.

CHP yönetimi tepki gösterdi mi? “Tarikatlar ve cemaatler, 1925’te çıkarılan 677 sayılı Devrim Kanunu ile kapatıldı; bu yapılan yasayı ihlaldir, anayasaya aykırıdır” dedi mi? Demedi! Kendi milletvekilleri TV’lerde “677 sayılı kanun kadük oldu” dediğinde de susmuştu; susmaya devam ediyor!