Tatil beldelerinde altyapı çöktü!

Tatil beldelerinde altyapı çöktü!
22 Temmuz 2023 11:07

Muğla Datça’da 4 gün elektrik ve su kesintisi yaşanması sonrası turizm sezonunda tatil bölgelerinin altyapı sorunu tekrar gün yüzüne çıktı. Akdeniz ve Ege’de en büyük sorun planlamanın kış aylarına göre yapılması.

 

 

Fotoğraf: Reuters

 

Yaz aylarıyla beraber turizm bölgelerinde altyapı sorunu tekrar gün yüzüne çıktı. Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre son olarak Muğla’nın Datça ilçesinde elektrik ve su kesintisi yaşandı. Kışın 25 bin olan ilçe nüfusu yaz aylarında ortalama 50 bine, dönemsel olarak 100 bine çıkıyor. İlçede 16 Temmuz Pazar günü akşam saatlerinde arıza gerekçesiyle başlayan elektrik ve su kesintisi aradan geçen dört gün sürdü.

Sıcak günlerin yaşandığı şehirde elektrik ve suyun uzun süredir kesik olmasına Datçalılar tepki gösterdi. Elektrik dağıtım şirketi olan AYDEM önünde durumu protesto eden Datçalılar, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

İlçede görüştüğümüz esnaf Murat Balıkçı, “75 metrekarelik bir dükkânım var ve dolaplarım 50 bin TL’lik malzemeyle doluydu. Onların hepsi şu anda çöp olmuş durumda. Zarar çok büyük ve sorunun ne zaman tam olarak çözüleceğine dair hala net bir yanıt alamıyoruz” dedi.

 

 

HERKES ÇALIŞMALI

 

 

Bir diğer esnaf Hakan Kaya ise, “Sadece bu yıl değil 10 yılı aşkın süredir Datça’da yaz aylarında bu sorunla karşılıyoruz. Nüfus planlamasına göre altyapı çalışmaları yapılmıyor. Olan yine halka oluyor. Esnafa bu 4 günün zararını kim verecek. Özür dileriz diyerek zararımız karşılanmıyor. Bu sorunlardan bıktık” diye konuştu.

 

 

GÜNCELLENMESİ GEREK

 

 

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konu hakkında yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız bu süreç, altyapımızın güncellenmesi ve gelecekte benzer sorunların yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. ADM Elektrik’in yıllar öncesinden kurulan altyapısını acilen güncellemesi ve Yarımada’nın yaz dönemi potansiyelini göz önünde bulundurarak gerekli ekipman, personel ve yedek parça gibi önlemleri alması gerektiğini belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Diğer turizm bölgelerinde de durum pek farklı değil. İzmir’in Çeşme ilçesi de sezon için ciddi altyapı sorunlarıyla mücadele ediyor. Kışın 50 bin yurttaşın yaşadığı ilçenin nüfusu yaz aylarında 650 bin kişiyi buluyor. İlçede hafta sonları ise bu sayı 1 milyonu geçiyor. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Nüfus artışına bağlı olarak klima kullanımının artmasıyla birlikte elektrik trafolarında yangın çıkabilmekte ve barajdaki su yetersiz kalabilmektedir” dedi. Oran, Gediz şirketinin daha organize çalışmasına gerektiğine dikkat çekti.

 

Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü de, “İlçemizde altyapı sorunu olduğu açık. İlçemize yaz aylarında özellikle hafta sonları 1 milyondan fazla insan tatile geliyor. Ona göre hazırlık yapılmalı” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ilk sakin şehri (Citta slow) unvanına sahip İzmir’in Seferihisar ilçesi de son yıllarda altyapı sorunuyla boğuşuyor. İlçenin 54 bin olan nüfusu, yaz aylarında 200 bine çıkıyor. İlçede elektrik ve su sorunu yaz-kış yaşanıyor. İZSU tarafından bu sene ilçenin 30 yıllık içme suyu hatları yenilme çalışmaları başladı. Yurttaşlar ise sorunları bir an önce çözülmesini bekliyor.