Taşıt ve hizmet binası kiralarına para yetmedi!

Taşıt ve hizmet binası kiralarına para yetmedi!
14 Temmuz 2022 08:30

5 bakanlık taşıt ve hizmet binası kiralarına bütçelerini yetiştiremeyince ek bütçeye 254 milyon liralık ek harcama ödeneği konuldu.

 

Fotoğraf: Sözcü

 

 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; ek ödeneğin yarıya yakın kısmı Sağlık Bakanlığı’nın artan kira ödemelerine, ikinci büyük dilimi Aile Bakanlığı’nın hizmet binası kiralarına, geri kalanı da Tarım, Sanayi ve Kültür bakanlıklarının kira harcamalarına gidecek.

 
Ek Bütçe Kanunu’nda yer alan verilere göre, taşıt ve binaların kira giderlerine para yetiştiremeyen Sağlık Bakanlığı’na, yılın geri kalanında kullanması için 113 milyon 406 bin lira daha kira parası verildi. Ek bütçeyle Bakanlığa ayrıca, şehir hastanelerinin döviz yüzünden artan kira giderini karşılaması için de 3 milyar 558 milyon TL ilave kira parası verilmişti.

Tarım Bakanlığı 24.4 milyon liralık ek kira parasının yarıdan fazlasını kiralık taşıtlar, kalanını hizmet binası için kullanacak. Sanayi Bakanlığı 19 milyon liralık ek kaynakla taşıt ve hizmet binası kiralarını öderken Kültür Bakanlığı 19.1 milyonun büyük bölümünü artan servis kirasını karşılamak için harcayacak.

Taşıt ve bina kirasına para yetiştiremeyen ikinci bakanlık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oldu. Bakanlığın kiralarını ödeyebilmesi için 78 milyon lira ek kaynak tahsis edildi.