Tasarruf genelgesi sonrası KPSS kurslarını terk ediyorlar

Tasarruf genelgesi sonrası KPSS kurslarını terk ediyorlar
18 Mayıs 2024 06:48

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf tedbirleri, devlet memuru olmak isteyenlerin hayallerini yıktı. Yeni personel alımına büyük oranda kısıtlama getiren düzenlemenin hayata geçirilmesiyle gençler, sınava iki ay kala KPSS kurslarından ayrılıyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında, kamuda uygulanacak istihdam sınırlaması Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’ye hazırlanan ve atanıp memur olma hayali kuran binlerce gencin tepkisine neden oldu. KPSS kursuna giden ve uzun yıllardır atama bekleyen üniversite mezunları, morallerinin bozulduğunu söyledi.

 

“HERKESİN MORALİ BOZULDU”

 

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunu olan ve geçen yıl KPSS’de Türkiye 95’incisi olan Muhammed Reşat Taşer, hem atama beklediğini hem de KPSS kursunda öğretmenlik yaptığını belirtti. Taşer “Ben hem geçen sene sınava girdim hem bu sene atama bekliyorum. Hem de KPSS hocalığı yaptığım için bu sene sınava girecekleri hazırlıyorum. Bu kurumda yaklaşık burada 2 bine yakın öğrenci var. Özellikle bu hafta hepsinin morali çok bozuldu. Sonuçta sınava 2 ay gibi bir süreç kaldı ama iki ay kala zaten olacak mı olmayacak mı gibi kaygıları varken bir de böyle bir sayının düşüklüğü söz konusu olunca hepsinin umudu boşa düştü” dedi. ANKA