Tarım arazileri işte böyle yok ediliyor!

Tarım arazileri işte böyle yok ediliyor!
7 Ekim 2021 09:14

Türkiye’nin en önemli ovalarından 2 tanesini sınırları içerisinde bulunduran Samsun’da tarım arazilerinin betonlaşmasına bir yenisi daha eklendi. Çarşamba Ovası’na Biyokütle Santrali yapılan santralden sonra şimdi de Bafra Ovası’na meyve ve sebze hali yapılacağı açıklandı. Ovanın betonlaşacağını ileri süren bölge halkı AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterdi.

 

Fotoğraf: Reuters

 

 

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Çarşamba Ovası’na bölge halkının karşı çıkmasına ve adli sürecin devam etmesine rağmen yapılan Biyokütle Santralinden sonra, Samsun’un batı kısmında bulunan Bafra Ovası’na da meyve ve sebze hali yapılmak istenmesi tepkilere neden oldu.

TEMA ve Samsun Ziraat Mühendisleri Odası, hal yapılmasına karşı çıkarak alınan karardan vazgeçilmesini istedi.

 

 

ALTERNATİF ALAN BULUNAMAMIŞ

 

 

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, meyve ve sebze halinin yapılacağı alanın Bafra Ovası koruma alanı içerisinde kaldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

* İlave imar planı talebi Toprak Koruma Kurulu toplantısında görüşülmüştür. Meyve ve sebze hali yapılması düşünülen alan Bafra Ovası Koruma alanı içerisinde kalmaktadır.

* Ayrıca bu alan DSİ sulama sahasının içerisinde kalan, 1.sınıf mutlak tarım arazisidir.

* Talep edilen alan ile ilgili Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi ile TEMA Temsilcisinin karşı oylarına rağmen Toprak Koruma Kurulu Toplantısı’nda söz konusu alan, tarım dışı amaçlı kullanılmasına izin verilmiştir.

* Samsun İli Toprak Koruma Kurulu, Bafra ilçesi meyve sebze hali yerinin tarım dışı amaçlı kullanılmasında kamu yarı olduğu, alternatif alan bulunmadığı ve ulaşım kolaylığı gibi nedenler göstermiştir.