Tarikat ve cemaatleri eleştiren eski CHP Milletvekili Yıldırım Kaya’ya para cezası

Tarikat ve cemaatleri eleştiren eski CHP Milletvekili Yıldırım Kaya’ya para cezası
7 Haziran 2024 09:50

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada tarikat ve cemaatleri eleştiren CHP eski Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’ya 43 bin 367 lira manevi tazminat cezası verildi. Kaya, “Tazminat davalarında aleyhime verilen yüklü para cezaları var. Para cezalarıyla beni yıldırıp, bu alandaki mücadelemden vazgeçireceğini zannedenler yanılıyor” dedi.
Kaynak: ANKA

 

Meclis’te yaptığı konuşmada tarikat ve cemaatleri eleştiren eski CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’ya 43 bin 367 lira manevi tazminat cezası verildi

 

 

Yıldırım Kaya, 11 Aralık 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada; ENSAR, TÜRGEV, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti gibi kuruluşlarla birlikte Saadet Partisi’ne yakın Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) isminin de bulunduğu dövizi Genel Kurul’a göstererek, “Millî Eğitim Bakanlığı ne yapıyor? Millî Eğitim Bakanlığı, çocuklara tecavüzlerle anılan bu tarikatlarla, bu vakıflarla protokoller imzalıyor. Çocuklarımızı cemaat ve tarikatlara teslim edenlerden, mahkemelerin iptal etmesine rağmen ısrarla protokolü uygulamak isteyenlerden hesap soracağız. Siz, çocuklarımızı okullara değil, tarikatların kucağına atanlarsınız. Siz ‘Kız çocuklarınızı okula göndermeyin’ diyen tarikatlara teslim olanlardansınız” ifadelerini kullandı.

 

 

43 BİN 367 LİRA TAZMİNAT CEZASI VERİLDİ

 

 

ENSAR, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti ve Anadolu Gençlik Derneği, Yıldırım Kaya’ya konuşması nedeniyle tazminat davası açtı. ANKA Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre; eski milletvekili Yıldırım Kaya, ENSAR, TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti’ne, 43 bin 367 lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Öte yandan AGD’nin açtığı dava ise reddedildi.

 

 

“KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NİYETİ İLE HAREKET ETMEDİĞİ…”

 

 

AGD’ye açılan davanın reddedilme gerekçesinde, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kürsüde siyasi görüşlerini eleştiri sınırları içinde kaldı ki siyasilerin gerek kürsü gerekse meclis kürsüsü dışında eleştirilerini ve görüşlerini yaptıkları iş, topluma karşı sorumlukları dikkate alındığında daha sert yapmalarının işin doğası gereği olduğu, davalının meclis kürsüsünde birçok dernek ve sivil toplum kuruluşunun adının bulunduğu afiş ile konuşma yaptığı ve davacıyı direkt hedef alarak kişilik haklarına saldırı niyeti ile hareket etmediği mahkememizce değerlendirildiğinden sübut bulmayan davanın reddine…” ifadesine yer verildi.

 

 

“TELEFONLARLA ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDIM”

 

 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Bu konuşmanın içeriği cemaat ve tarikatlara bağlı vakıf ve derneklerle yapılan protokollerdi. Bu cemaat ve tarikatlarla yapılan protokollerin yırtılıp atılması gerektiğini anlatmıştım. Çünkü yapılan protokoller, Milli Eğitim Temel Kanunu’na ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde yapılmıştır” dedi.

Konuşmasının ardından tehditler aldığını ifade eden Kaya, “Ben parlamentoda bu konuşmayı yaptıktan sonra Afganistan’dan, Suriye’den, Irak’tan, IŞİD’ten, Taliban’dan telefonlarla ölüm tehditleri aldım. Hakkımda tazminat davaları açıldı. Tazminat davalarında aleyhime verilen yüklü para cezaları var. Para cezalarıyla beni yıldırıp, bu alandaki mücadelemden vazgeçireceğini zannedenler yanılıyor” diye konuştu.