‘Tarihte daha önce hiç kimse örgütleri kendine bağlamamıştı’

‘Tarihte daha önce hiç kimse örgütleri kendine bağlamamıştı’
8 Haziran 2023 09:07

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrası bir hafta boyunca parti içinde yaptığı görüşmeler sonucu MYK’nin yarıdan fazlasını değiştirdi. Yeni gelen isimlerin Kılıçdaroğlu’na yakın olduğu söylenirken yine Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Bülent Kuşoğlu ve Faik Öztrak gibi isimler partideki görevlerini korudu.

 

 

Sözcü TV’de yeni MYK’ye ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Toplum yenilenme istiyordu, biz de bunu yaptık” dedi. Kılıçdaroğlu’nun kurultay süreci öncesi örgütleri kendisine bağlaması da “Örgütlerde il ve ilçe bazında büyük değişiklerler olabilir” ifadeleriyle yorumlandı.

 

 

Ancak partinin içindeki il başkanları “Tarihte daha önce hiç kimse örgütleri kendine bağlamamıştı. Biri atanmadan genel başkanın tek başına örgütlerden sorumlu olması zor gözüküyor. Bir danışman, bir yardımcı gerekecektir” yorumunu yapıyor. Başkanlar arasında Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesini “Kurultay öncesi ‘Örgütler benim devam etmemi istedi’ diyebilir ve bu şekilde aday olabilir” diyerek değerlendirenler de bulunuyor.