Tanju Özcan: Karar hukuksuz, yargı yoluna gideceğim!

Tanju Özcan: Karar hukuksuz, yargı yoluna gideceğim!
26 Temmuz 2023 15:38

CHP’nin hakkında kesin ihraç cezası verdiği Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, T24’e yaptığı değerlendirmede “Karar hukuki değil, siyasi baskıya boyun eğdiler. Yargı yoluna gideceğim” dedi.

 

 

CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından hakkında kesin çıkarma cezası verilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, suçlamalarla ilgili ilk itirazında “somut olarak neyle suçlandığımı bilmiyorum” dediğini hatırlatarak, “Karar bana dün tebliğ edildi, bugün de avukatıma gönderdim 7 gün süreniz var demişler. Daha birinci gün, çok büyük bir usul hatası yapıldı, yargı yoluna gideceğim” dedi.
“YDK’nın bu kararı vermeye hukuken yetkisi yoktu”
Özcan, “Burası Bay Kemal’in partisi değil, Atatürk’ün partisi, partide kalabilmek için mücadele vereceğiz” ifadesini de kullandı.

Partide tüm kurulların genel başkana bağlı olduğunu ancak tüzük gereği Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) bunun dışında olması gerektiğini kaydeden Özcan, şöyle konuştu:

“Ama genel başkan her kurultayda anahtar liste suretiyle YDK üyelerini kendisi belirliyor. YDK’daki arkadaşlarımız Kılıçdaroğlu’nun baskısına boyun eğmiş. Hukuki karar vermediler, siyasi baskıya boyun eğdiler. Ayrıca bir önceki kurultayın üzerinden üç yıllık süre doldu. YDK’nın bu kararı vermeye hukuken yetkisi de yoktu. Partide kalmak için mücadele vereceğiz. Yargı yoluna gideceğim.”

 

 

“Şu an bağımsız belediye başkanıyım”
Özcan, “İtirazlarınız kabul olunmadığı takdirde, bundan sonra siyaseten nasıl bir yol yürüyeceksiniz?” sorusunu ise, “Şu an bağımsız belediye başkanıyım. Hukuki süreci gördükten sonra bir değerlendirme yapabilirim, şu an için bir şey diyemiyorum” sözleriyle yanıtladı.