Tanju Özcan: CHP Genel Başkanlığı en çok Ekrem İmamoğlu’na yakışır!

Tanju Özcan: CHP Genel Başkanlığı en çok Ekrem İmamoğlu’na yakışır!
12 Haziran 2023 17:17

1 yıl süreyle partiden ihraç edilen ve cezası bugün itibarıyla sona erecek olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP’deki ‘değişim’ talebine yönelik açıklamada bulundu. CHP Genel Başkanlığı’nın en çok Ekrem İmamoğlu’na yakışacağını belirten Özcan, “Bu cesareti kimse gösteremezse eğer, böyle bir siyasi hareketten ben şahsım adına kaçmam” dedi.

 

Özcan, kamuoyunda CHP’yi yönetebilecek en güçlü isim olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gördüğünü ifade ederek, şöyle konuştu

 

 

“Gerçekten partiyi düşünen insanlar bu değişimin kaçınılmaz olduğunun farkına vardı. Teker teker açıklamalarıyla bunu kamuoyunun gündemine taşıyorlar. Burada amaç sayın genel başkanı da kırmadan çekilmesini sağlamak. Bu sadece genel başkan değişimi ile de yeterli kalmamalı. Tüzük değişikliği yapılmalı, parti programı yeniden yazılmalı. Çünkü çok eski bir program. Yeni kadrolarla yola devam edilmeli ve CHP’nin net çizgileri olmalı. Biz altılı masayı toplayarak herkese benzemeye çalıştık ama hiç kimseye benzeyemedik. Şu an kamuoyunda en güçlü isim Ekrem İmamoğlu. İmamoğlu bu görevden kaçmamalıdır, ben kaçmayacağını ümit ediyorum. Onun dışında CHP’yi yönetebilecek genç, nitelikli arkadaşlarımız da var.”

 

 

“GENEL BAŞKANLIK GÖREVİNDEN KAÇINMAM”

 
Kılıçdaroğlu’nun karşısına kimsenin aday çıkmaması halinde aday olabileceğini belirten Özcan, şunları söyledi:

“Bu cesareti kimse gösteremezse eğer, üzerimize vazife düşerse biz böyle bir siyasi hareketten ben şahsım adına kaçmam. Benim derdim ben değil. Benim derdim parti, benim derdim ülkem. Parti elden gidiyor, ülke elden gidiyor. Bu aşamada en çok bu gömleği giymek Ekrem İmamoğlu’na yakışır. Onun dışında alternatif isimler var. Ama bunların hiçbiri, ‘biz yokuz’ derse, siyasi tarih de, ‘bu görevi sana yüklüyorum’ derse, ben kaçınmam. Hukuki bir engel olmadığını da düşünüyorum. Burada hukuki engel çıkartmak, hukuki engel çıkartmak isteyenlerin lehine olmaz. Benim ilk tercihim Ekrem İmamoğlu, halkın tercihi Ekrem İmamoğlu. Sayın genel başkanın da bir ağabeylik, bir büyüklük yapmasını kendisinden bekliyoruz. Bu değişim sıkıntılı olmamalı.”