Tam 1,8 milyon kişilik farkla aynı bölümdeler

Tam 1,8 milyon kişilik farkla aynı bölümdeler
3 Eylül 2023 13:09

Üniversitelerin kapasitesi dolsa da bölümler arasında devasa farklar oluştu. Bazı bölümlerde ilk sıradan giren öğrenciyle son sıradan giren öğrenci arasında 1,8 milyon sıralama farkı bulunuyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tekstil Teknolojisi bölümünde ise fark yaklaşık 2 milyon.

 

 

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler kayıtlarını yapmaya başladı.

Üniversitelerin yüzde 99’a yakını dolmasına karşın geçen yıl sınavda barajın kaldırılmasının ardından bu yıl da aynı bölümü okuyanlar arasında ciddi sıralama farklarının oluşmasını sağladı. Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre bazı bölümlerde 1 milyon 800 bini aşan sıralama farkları oluştu. Üstelik bu durum hemen hemen tüm bölümlerde aynı.

Rehberlik Uzmanı Salim Ünsal’ın derlediği verilere göre, psikolojiye ilk sıradan yerleşen öğrenci 43’üncü olurken aynı programa son sıradan giren öğrenciyse 1 milyon 848 bin 981’inci oldu. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne ilk sıradan giren öğrenci, 895’inci sıralama ile Bilkent Üniversitesi’nin burslu programına yerleşti. Girne Amerikan Üniversitesi’nin yüzde 50 burslu programına giren son sıradaki öğrencinin sıralaması ise 1 milyon 855 bin 630.

En enteresan durumlardan birisi ise geçen yıl olduğu gibi iktisat bölümünde açığa çıktı. Üçüncü sırada olan öğrenci Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümüne girerken bu bölüme son yerleşen kişi ise 1 milyon 817 bin 862 sıralamasıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni kazandı. Tarih bölümü için de durum aynı. Sınavda 11’inci olan öğrenci Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümüne yerleşirken son sıradaki 1 milyon 546 bin 512’nci olan öğrenci ise Yakın Doğu Üniversitesi’ni kazandı.