Gezi Parkı’nda ‘8 Mart’ arbedesi!

Gezi Parkı’nda ‘8 Mart’ arbedesi!
8 Mart 2014 19:11

Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde açıklama yapmak isteyen kadın eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı.

 

ekadin1__1_

.

.biopnk2ieaa87rb

Kadın cinayetlerini protesto eden yaklaşık 25 kişilik grubu polis, Gezi parkı merdivenlerinden uzaklaştırmak istedi. Kadınların direnmesi üzerine arbede çıktı. Polis, kalkanlarla iterek kadınları Sıraselviler Caddesi’ne doğru uzaklaştırdı. Bu arada Taksim’e yapılan eylem çağrısı nedeniyle Gezi Parkı vatandaşlara kapatıldı. Polis, meydanda da geniş güvenlik önlemi aldı.

bioboxriaaetuxq (1)

.

biozomziiaaiais
.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Gezi Parkı merdivenlerinde eylem yapmak isteyen kadınlar, kendilerine engel olmak isteyen bir sivil polise ellerindeki pankart sopalarıyla karşı koydu.

biout50ieaau9gc

 

Merdivenlere gelen Çevik Kuvvet polisi daha sonra kadınları kalkanlarla Taksim Meydanı’nın dışına çıkardı.

biopnk2ieaa87rb

Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu üyesi yaklaşık 50 kadın saat 18.00’de Gezi Parkı’nın Taksim Meydanı’na bakan merdivenlerinde toplandı. Ellerinde kadın cinayetlerini protesto eden dövizler ve pankartlar taşıyan kadınlar açıklama yapacakları sırada sivil kıyafetli bir polis aralarına girerek, “Burada eylem yapmanız yasak. Gidin buradan” diye bağırdı.

biompe7ciaetw_7

 

Bu sırada tek başına olan polis, kadınları merdivenlerden aşağı itti. Kadınlar da sivil polise karşılık verdi. Kadınlar polise flama ve pankart sopalarıyla karşı koydu.

biomfifiyae8zgg

 

Bunun üzerine Çevik Kuvvet polisleri Taksim Meydanı’ndan koşarak Gezi Parkı girişine geldi ve kadınların etrafını çevirdi. Polisler kadınları kalkanlarıyla ittirerek Taksim Meydanı’nın dışarı çıkarttı. Kadınlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı atarak polislere tepki gösterdi. Öte yandan Polis Gezi Parkı’nı kapattı.

.

 

ekadin4