Taksim Dayanışması: Artık yeter

Taksim Dayanışması: Artık yeter
11 Eylül 2013 09:56

Taksim Dayanışması, Ahmet Atakan’ın öldürülmesini ve polis şiddetini kınamak için Taksim’de toplandıkları sırada polisin saldırması sonucu okumadıkları basın açıklamasını internet sitelerinde yayınladı.

 

 

“Artık Yeter” başlıklı açıklama “…Biz nasıl bilirsek gülmesini/Öyle biliriz yaşayıp ölmesini/Birimiz hepimiz için/Hepimiz birimiz için…” dizeleriyle başlıyor.

 

“Bir canımızı daha kaybettik, canımız yanıyor” diyen Taksim Dayanışması, Gezi Direnişi’nden bu yana yaşanan kayıpların kolluk kuvvetlerinin şiddeti sonucu gerçekleştiğini belirtti.

 

Sorumluların yargılanması isteğinin yinelendiği açıklamada, barışçıl ve şiddet içermeyen hak mücadelesinin sürdürüleceği belirtildi.

 

“Acımız ve öfkemiz çok büyük”

 

Taksim Dayanışması’nın açıklamasının tam metni şöyle:

 

“Bugün bir kara haber daha aldık”… Ahmet Atakan, Antakya’da onurlu ve güzel bir dünya için mücadele ederken polisin attığı gaz bombası ile vuruldu. Ahmet daha 22 yaşındaydı.

 

“Türkiye tarihinin en önemli yaşam ve demokrasi mücadelelerinden biri olan Gezi Direnişinin ardından; Türkiye’nin her yerinde kamusal alanlarımızın işgaline, yaşamlarımız üzerindeki kurulmaya çalışılan tahakküme karşı mücadele ederken yedinci kaybımızı verdik, acımız ve öfkemiz çok büyük”.

 

“Kayıplarımız kolluk kuvvetlerinin akıl almaz, vicdana sığmaz şiddeti sonucu olmuştur ve sorumluların hiçbiri bugüne kadar hesap vermemiştir. Aksine bu şiddetin gerçek sorumlularını ‘aklama’ yarışına girilmiştir. Bu vahşetin sorumlularının derhal hesap vermesini istiyoruz.”

 

“Taksim Dayanışması bileşenleri ve Gezi Parkı sürecinde Taksim Dayanışması’na destek veren tüm yurttaşlarımızca sürdürülen Türkiye’nin her yerindeki bu mücadelelerin haklılığı kamuoyunda, yargıda ve diğer tüm alanlarda defalarca kanıtlanmıştır. Her türlü baskı, engelleme, karalama ve zorbalık bizleri, mücadelemizden bir adım bile olsa geriye düşürmeyecek, dayanışmamızı yıldıramayacaktır”.

 

“Taksim Dayanışma sürecinin başından beri defalarca tekrarladığımız taleplerimizin; polisin ve idarecilerin ısrarla çiğnedikleri Anayasal haklarımızın takipçisiyiz. Emek, alın teri ve acı ile elde ettiğimiz kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bugün ve bundan sonra hep birlikte, yaşam alanlarımıza ve yaşamımıza dair söz söyleme hakkımız için burada ve her yerde olmaya devam edeceğiz”.

 

“En temel demokratik hakkımız olan gösterilerimize yapılan hukuk ve insanlık dışı müdahaleler sırasında yitirdiğimiz, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mustafa Sarı, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ımızı asla unutmayacak ve uğrunda hayatlarını kaybettikleri barışçıl ve şiddet içermeyen hak mücadelemizi bu kez onlar adına da kararlılıkla sürdüreceğiz”.

 

“Her Yer Taksim. Her Yer Direniş.”