Suruçlu muhtar: CHP’ye çalıştık diye kaymakam mühürlerimizi aldı

Suruçlu muhtar: CHP’ye çalıştık diye kaymakam mühürlerimizi aldı
9 Haziran 2023 07:36

Urfa’nın Kılıçdaroğlu’na en çok oyu veren ilçesi Suruç’ta, CHP’yi destekleyen muhtarların mühürlerine el konduğu ve kaymakam tarafından istifaya zorlandığı iddia edildi.

 

 

Urfa’nın Suruç ilçesinde cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) destekleyen bazı muhtarlar, geçen hafta Suruç Kaymakamı ve kayyım belediye başkan vekili İbrahim Güneş tarafından makam odasına çağrıldı. Seçimlerde muhtarların mahallelerinden AK Parti’ye az oy çıktığını belirten kaymakamın, muhtarların mühürlerine el koyduğu ve istifaya zorladığı ileri sürüldü.
‘DOSYAN VAR, İSTİFA ETMEZSEN SAVCILIĞA VERİRİM’
İstifaya zorlananlardan biri Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Celal Erdem. Gazete Duvar’a konuşan Erdem, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Seçim sürecinde CHP için çalıştık. AK Parti’ye oy az çıkınca yaklaşık bir hafta önce kaymakam bey beni ve bir muhtar arkadaşı daha makamına çağırdı. Gittiğimizde ‘Neden AK Parti’ye çalışmadığımızı’ sordu. Mühürlerimizi bizden aldı. Ertesi gün beni tekrar arayıp istifa etmemi istedi. İstifa etmezsem ‘Senin dosyan var savcılığa veririm’ dedi. Ben de istifa etmek zorunda kaldım. Kanun yok, bir şey yok zaten. Kaymakamdır ama diyor ‘AK Parti’ye çalışın.’ Böyle şey mi olur?”

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN EN ÇOK OY ALDIĞI İLÇE SURUÇ

 

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde Urfa’da en yüksek oyu Suruç’ta aldı. Urfa’da Erdoğan yüzde 64.88, Kılıçdaroğlu ise yüzde 35.14 oy almış, Kılıçdaroğlu’nun Suruç’taki oy oranı ise yüzde 70.81 olmuştu.