Suriyeliler

Suriyeliler
12 Haziran 2019 17:53

Son günlerde Suriyeliler üzerinden yapılan ırkçılık tartışmalarına pek giresim yoktu ama Türk Milletine her fırsatta saldırmayı ata sporu haline getirmiş bazı liboşlara da birkaç sözüm elbet olacak…

 

 

 

Dr. Semih DİKKATLİ H&H YORUM

 

Rakamlara göre;

  • Ülkemizde artan işsizlik oranı ve özellikle genç işsizlikte artış dikkat çekici,
  • Enflasyon aldı başını gidiyor ve insanlar yiyecek ekmek bulmakta bile zorlanmaya başladı,
  • Üniversite mezunu gençlerimizin intihar haberleri hiç eksik olmuyor,
  • Uyuşturucu kullanımı ve satışı aldı başını gidiyor ve hatta ortaokul çağı çocuklar bile kullanmaya başladı,
  • Hırsızlık, tecavüz, çocuk tacizleri utanç verici düzeylerde,
  • Terör nedeniyle her gün şehit haberleri geliyor,
  • Dolar, Euro karşısında paramız pul olmaya devam ediyor,
  • Boşanmalar arşa ulaştı,
  • Yalan, talan, rüşvet heryerden fışkırıyor…

Daha yüzlerce büyük sorunu buraya yazabilirim ama bunlar en temel başlıklar… Sadece bu başlıklar bile -ki dış politika sorunlarımızı hiç yazmadım- ülkemizin nasıl bir cehennemin içinde kaldığını göstermektedir.

Bütün bu dertlerimize aldırmadan, Suriyeli sığınmacılara kapılarımızı açtık. Tamamdır bunda da bir sorun yok ama el insaf kardeşim, 4 milyona yakın insanı topraklarına bunca kontrolsüz biçimde nasıl alırsın? Onların ülkenin her köşesine yayılmasına nasıl izin verirsin? Bizim dışımızda hangi ülke mültecilere bu kadar sınırsız alanda yaşama izni verir? Hangi ülke kendi çocuklarına burs vermezken, mültecilere verir? Kendi çocukları okuyacak üniversite bulamazken, mültecilere kapıları açar?

Hangi ülkede mülteciler, o ülkenin insanlarına tecavüz edecek, boğazını kesecek, yumruklayacak kadar şımarabilir?

Hangi ülkede maaşa bağlanır, kendi işsiz öğretmenleri intihar ederken kamuda sorgusuz, sınavsız işe alınır?

Hadi bunları da geçtik diyelim…

Dostlarım, kontrolsüz çoğalan bir mülteci gruptan bahsediyoruz. Bazı şehirlerimizde vatandaşlarımızdan daha fazla sayılara ulaştılar.Peki, kim bu adamlar?

Aralarından okumuşu, sanatkârı Avrupa tarafından seçilmiş, geri kalanı bize yollanmış, eğitim seviyesi düşük bir grup… Bu grubun bir özelliği de ülkesini savunmak yerine kaçmayı tercih eden genç popülasyonun fazlalığı…

Dostlarım, genetik geçiş diye bir şey var. Gelen grubun arasında psikopatların fazlalığı dikkat çekici ve bu yapının genetik olarak nesillere aktarıldığı bilinmekte… Suriye’den bize gelen bu yapıdaki insanların yarattığı düzensizlik ve kaos ortada… Yakında Suriye mafyasıyla uğraşacağız, sokak çatışmalarının içinde bulacağız kendimizi…

Ayrıca benimle aynı gelecek ülküsü olmayan 4 milyon insanın benim ülkemin en kritik şehirlerinde işi ne? Yarın bir savaş çıksa bunların bizi içimizden hançerlemeyeceği ne malum?

Şimdi de yarattıkları düzensizlik üzerinden konulan bir takım yasaklar nedeniyle bazı yöneticiler ırkçılıkla suçlanıyor.

Bu ülke bir hukuk devleti ve kuralları var. Ayrıca gelenek ve göreneklerimizden doğan duyarlılıklarımız mevcut… Bu duyarlılıklara uygun davranmayan her kim olursa olsun cezalandırılmalıdır ve gerekirse yasaklanmalıdır.

Suriyelilerin ülkemizde kalması devam eder ve bu hızla da çoğalmaları sürerse, yakında büyük toplumsal olayların meydana geleceğini görmek için çok akıllı olmaya da gerek yok ama bazıları hala göremiyor.

Bu arada, kimse Suriye’den ülkemize misafir olan bu insanlara kötülük yapılsın demiyor. Konu onların Suriyeli olması da değil… Kaldı ki Suriyeli bir ırk değil… Aynı bizim ülkemizde olduğu gibi, içinde Araplar, Türkler, Kürtler mevcut… Alevisi de var, Sünnisi de, Ermenisi, Yahudisi, Hristiyanı da…

Sorun açık bir güvenlik sorunu, ahlak sorunu, gelecek sorunu…

Yıllardır, Suriyelileri ABD uçakları ve onların yetiştirmesi teröristler öldürürken, Suriyeli çocuklar seks tacirlerinin elinde oyuncak olurken, organ mafyası binlercesini katlederken, kadınları babaları, eşleri pazarlamak zorunda kalırken gıkı çıkmayanlar, şimdi başımıza özgürlükçü kesildi.

Ülkemizde yeterince sorun varken, yenilerini yaratmakta üstümüze yok. İçimizde birçok devletin toplam nüfusundan fazla Suriyeli varken bu tartışmaları sığ buluyorum. Tabii ki önce çocuklarımızın geleceğini düşüneceğim. Bunu yaparken de, Suriyeli çocukları da koruyacağım elbette… Yalnız her misafirliğin bir sonu olmalı… Şimdi bu insanlara maddi manevi destek olarak ülkelerine dönmelerini sağlamayı konuşmalıyız. Bu çok pahalı da olsa yapmalıyız, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için bunun ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki günler bize gösterecektir.

Bir de not düşmeliyim: Yarın ülkemiz bir savaşa girse, bırakın genç erkekleri mülteci olarak almayı, çocuklarımızın bile Ege sularında boğulmasına Avrupa’nın seyirci kalacağı ortadadır.

 

 

Dr. Semih DİKKATLİ Twitter

 

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
İçimdeki çocuğun bayramı
Herkes birine zorba…
Kara Kutu… Hadi yüzleşelim…