Suriye, Türkiye sınırına asker yığıyor

Suriye, Türkiye sınırına asker yığıyor
25 Mart 2014 11:32

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kessep kasabasında çatışmalar devam ediyor. Kasabanın kontrolü büyük ölçüde muhalif grupların kontrolüne girdi. Rejime bağlı askerlerle muhalifler arasında yer yer çatışmalar, Bayır ve Bucak bölgesi, Türkmen dağlarında devam ediyor.

 

Türkiye sınırındaki son toprak parçasını muhaliflere bırakmak istemeyen Suriye Yönetimi, bölgeye asker ve silah takviyesi yapıyor. Ulusal Savunma Kuvvetleri de rejime bağlı askerlere çatışmalarda destek veriyor. Suriye’nin devlet ajans SANA, askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, Özgür Suriye Ordusuna bağlı, Türkmen Taburu ve Nusra Cephesi üyesi 12 muhalifin 45’lik tepeye sızma girişimi sırasında sağ olarak ele geçirildiğini duyurdu.

 

SINIRDA HAVA SAVUNMA ÜSSÜ VAR

 

Kessep kasabası Suriye yönetimi için stratejik bir öneme sahip. Baas rejiminin Türkiye sınırında, elinde bulunan son kasaba olan Kessep aynı zamanda Harim Kasabası ile birlikte Baas partisinin kuruluşunun temelinin atıldığı yer olarak biliniyor. Esad yönetiminin Suriye içinde en güçlü olduğu bölgelerde biri olan kasaba, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın babası hafız Esad’ın doğum yeri olan Lazkiye’ye bağlı Kardaha’ya açılan kapı konumunda. Kessep Kasabasına bağlı El Basit Burnu yakınlarında Suriye Hava Kuvvetlerine ait önemli bir de hava savunma üssü bulunuyor. Suriye yönetiminin en önemli hava savunma üssü konumundaki bölgede SU-2- SU-5 füze sistemi konuşlu. Suriye 2012 yılı haziran ayında Türkiye’ye ait savaş uçağını bu üsten açılan ateş ile düşürdü.

 

KUZEN ESAD TOPRAĞA VERİLDİ

 

Öte yandan Kessep Kasabasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden Lazkiye Ulusal Savunma Güçleri komutanı Hilal El Esad da toprağa verildi. Aynı zamanda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni olan Hilal El Esad için Zahi el Ezrak Askeri Hastanesinde tören düzenlendi. El Esad askeri törenin ardından Lazkiye’de toprağa verildi.

 

Kaynak: Odatv.com