Sosyalist Enternasyonal’den CHP’ye 31 Mart tebriği

Sosyalist Enternasyonal’den CHP’ye 31 Mart tebriği
7 Temmuz 2024 07:27

Sosyalist Enternasyonal’in Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş Deklarasyonu’nda CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki başarısına dikkat çekildi.

 

 
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi Toplantısı’na katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olan Özel, Bükreş Parlamento Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Türkiye’yi temsil etmek üzere yer aldı. Özel’e; Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Parti Meclisi Üyesi Emin Umut Dikili ve eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak eşlik etti.

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Özel’i parlamento binasının girişinde karşıladı. Özel, toplantının yapıldığı salonda, İspanya Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez ile selamlaştı.

 

Sosyalist Enternasyonal’ın Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yaynılanan Bükreş Deklarasyonu’nda, CHP’nin yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin AB sürecine ilişkin vurgular yer aldı.

 

 

AB VE 31 MART MESAJI

 

 

Özgür Özel’in ve CHP heyetinin girişimiyle deklarasyona eklenen ilgili bölümle, sol-sosyal demokrat partiler nezdinde, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin gelişme yaşandı. Oy birliğiyle kabul edilen deklarasyonda, ”Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı tebrik ediyor ve AB tam üyelik sürecinde büyük atılıma yol açacak demokrasi ve reform mücadelesini destekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

 

ÖZEL: KRİTİK BİR ADIM

 

 

Özel, Bükreş Deklarasyonu’nda bu bölümün yer almasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ”Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliğiyle kabul edilmiş olması çok önemlidir” ifadesini kullandı.