‘Sorumluluk alınmazsa bu acılar tekrar edecek’

‘Sorumluluk alınmazsa bu acılar tekrar edecek’
6 Şubat 2024 13:18

CHP Parti Meclisi ve Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın da arasında olduğu CHP heyeti; 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Malatya Turgut Özal Mahallesi’ndeki Hayat Sitesi’nin önünde saat 04.17’de düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Anmada CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökçe Gökçen, Ulaş Karasu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, parti yöneticileri ve vatandaşlar yer aldı.

 

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, burada yaptığı konuşmada, sorumluluğu olanların, sorumluluğu üstlenmedikleri ve görevlerini yerine getirmedikleri sürece bu acıların yaşanmaya devam edeceğini belirtti. Halıcı “Biz, tekrarını yaşamamak adına Cumhuriyet Halk Partisi olarak önümüzdeki günlerde bir yerel yönetimler vizyon belgesi açıklayacağız. Burada, dirençli kentlerle ilgili belediye başkan adaylarımızın nasıl bir yol izleyeceklerini açıklayacağız. Burada, dirençli kentlerin, sosyal belediyeciliğin ve depreme karşı dayanıklı yapıların olduğu bir yerel yönetim vizyonu oluşturacağız” dedi.

 

 

DEPREM DEĞİL ÖNLEM ALINMAMASI ÖLDÜRÜYOR

 

 

Yalım Halıcı açıklamasında ayrıca şunları söyledi;

 

 

“Deprem hayatın bir gerçeği. İnsanlarımızı deprem öldürmüyor, önlem almamak öldürüyor. Betona dayalı ekonomi, liyakatsizlik, iş bilmezlik, doğaya düşman anlayış, merkezinde insan olmayan rantçı siyaset ve bilimden uzak çağdışı yönetim insanımızı öldürüyor. Depreme karşı halen önlem alınmadığı gibi yüzbinlerce depremzede, çadır ve konteyner kentlerde insani olmayan şartlarda yaşamaya çalışıyor. İktidar, söz verdiği konutları teslim etmek yerine depremzede yurttaşları tehdit ediyor. Cumhuriyet tarihinde yaşanmamış şekilde halkçı politikaya aykırı anlayışla devlet ciddiyetinden uzak bu yönetim, felaketi büyütüyor. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman olduğu gibi depremzede vatandaşlarımızla birlikte olacağız. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, geride kalan vatandaşlarımıza sabırlar diliyorum.”

11111

R