‘Şeker fabrikası özeleşti, şeker ithal edildi’

‘Şeker fabrikası özeleşti, şeker ithal edildi’
8 Aralık 2023 10:20

CHP Niğde Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Meclis’te yaptığı konuşmada, Bursa’da ruhsatı iptal edilmesine rağmen faaliyetini sürdüren ABD menşeili Cargill firmasının nişasta bazlı şeker üretimi yaptığını belirterek, “Asıl sorgulanması gereken; şeker pancarı stratejik bir ürünken, hangi güçlerin, Türkiye’de nişasta bazlı şurup üretimine yol açtığıdır” dedi.

 

Fotoğraf: Temsili/turkseker.gov.tr

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İYİ Parti tarafından, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kurulu bulunan ADB menşeili Cargill adli kuruluşun ruhsatlarının mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam etmesinin kamuya verdiği zararın araştırması amacıyla İyi Parti tarafından verilen Meclis Araştırma Önergesinde CHP Grubu adına konuşma yaptı.

 

 

CARGİLL TÜRKİYE’YE NEDEN SOKULDU?

 

 

Cargill’in Türkiye’de varlığının nedenlerinin yorumlanması gerektiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türkiye, şeker pancarı üretiminde kendi kendine yeten bir ülke ve Türkiye’de şekerle ilgili kurulu kapasite de yeterli; 3 milyonun üzerinde üretim kapasitemiz mevcut. Öyle olunca şeker pancarı stratejik ürünken neden Cargill Türkiye’ye sokuldu? Cargill, mısır şurubu üreten -yani nişasta bazlı şurup diye bilinen- üretimi sağlayan bir tesis” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

NİŞASTA BAZLI ŞURUP TESİSİ KURULMASINA NEDEN İZİN VERİLDİ

 

 

Türkiye’de şeker açığı olmadığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, TÜİK verilerine göre, bu yıl 22 buçuk milyon ton şeker pancarı yetiştirilmesine rağmen 1 milyon tonda nişasta bazlı şurup için Türkiye’de tesis kuruluma izin verilmesinin sorgulanması gerektiğini ifade etti.

 

 

SENTETİK TATLANDIRICILAR SAĞLIK DÜŞMANI

 

 

Şeker pancarının stratejik bir ürün olduğunu değinen Ömer Fethi Gürer, “ . Türkiye’nin şeker açığı mı var? Yok. Ürettiğimiz şeker bize yetiyor. TÜİK verilerine göre, bu yıl 22 buçuk milyon ton şeker pancarı yetiştiriyoruz. Bunu işlediğimizde Türkiye’nin şeker açığı görülmüyor. Nedense 1 milyon tonda nişasta bazlı şurup için Türkiye’de tesis kuruluma izin verdik; işi buradan sorgulamak gerekir. Şeker pancarı stratejik bir ürün; işçisi, çiftçisi, nakliyesini yapanı, çapalayanı, fabrikada işleyeni, onun taşıyanı, daha sonra satanıyla çok geniş kesimleri de ilgilendiren bir ürün ama ne yapılıyor? Şeker pancarından elde edilen şeker Türkiye’de yeterliyken 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle yıllar sonra gidip ithal şeker getirmek durumunda kalınıyor. Dünyadaki farklı bilim insanlarının yapmış olduğu değerlendirmelerde sağlık açısından riskinden de söz ediliyor ama daha tehlikeli bir şey söyleyeyim, Adalet ve Kalkınma Partisi 2015 yılında alınan bir uygulamayla sentetik tatlandırıcının da kullanımına ne yazık ki izin verdi. İnsan sağlığı açısından kesinlikle zararlı olduğu bilim insanları tarafından açıklanan ve ilaç sanayisi dışında dünyanın çok ülkesinde kullanılmayan sentetik tatlandırıcı da ne acı ki Türkiye’de artık serbest bırakıldı” şeklinde konuştu.

 

 

HANGİ GÜÇLER NİŞASTA BAZLI ŞEKER ÜRETİMİNE YOL AÇIYOR

 

 

Cargill’in birinci sınıf tarım arazisinde yapı oluşturulması, ve Kitle örgütleri, çevre örgütleri mahkemeye başvurması ile yapı ruhsatının iptal edilmesi, ruhsatı iptal edildiği hâlde faaliyetinin sürdürülmesi işinin özünde sorgulanması gerektiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “ Hangi güçler Türkiye’de nişasta bazlı şekerin üretimine yol açtı?” diye sordu.

 

 

ÜRETİCİ MAĞDUR

 

 

2012 yılında 140 bin olan şekerpancarı çiftçisinin bugün 90 bine düştüğünü belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu yıl şeker pancarında taban fiyata yüzde 27’lik bir artış verildi, seçim döneminde yüzde 245 verilmişti. Bu durumda çiftçi ilacı, tohumu, gübresi, mazotu giderleriyle şeker pancarından bu yıl para kazanmadı. Uygulanan kota nedeniyle sorunlar yaşıyor. O da yetmedi, özel fabrika “Şeker pancarını ben istediğim zaman sökeceksin.” diyor. Daha önceki uygulamada devlet şeker pancarını kıvamına erdiği zaman yani pancarın şekeri kendi ürün olarak olması gereken noktaya eriştiğinde alır, bir yerde depolar, fabrikasında işlerdi. Özel sektör “Yok, ben dediğim zaman sökeceksin.” diyor ve ne yazık ki şeker pancarı çiftçisi bu yönden de mağdur” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ŞEKERPANCARI ÜRETİCİSİNE YAPILAN HİÇBİR VİCDAN KABUL ETMEZ

 

 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Ortada Şekerpancarında sıkıntı var, alım süreçlerinde sorun var, ürününü teslim etmekte yaşadığı sorundan dolayı oluşmuş mağduriyet var yani şeker pancarı çiftçisine “Sen bu işi bırak, nişasta bazlı şurubun yolunu açalım.” diyorlar, bunu da hiçbir vicdan kabul etmez.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan önerge, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.