‘Şeker fabrikaları gitti, sıra arazilerde’

‘Şeker fabrikaları gitti, sıra arazilerde’
6 Mayıs 2021 10:44

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, TÜRKŞEKER’e ait Şeker Fabrikalarının arazilerinin yok pahasına satışını ‘vatana ihanet’ olarak değerlendirdi.

 

Fotoğraf: Reuters/ Temsili

 

Özelleştirme idaresi tarafından alınan şeker fabrikalarının özelleştirme kararı ardından ‘Şeker Vatandır Vatan Satılmaz’ diyerek TÜRKŞEKER’ e ait 25 fabrikayı tek tek gezen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,”Şeker Fabrikalarına ait arazi satışlarını da fabrikalardan ayrı düşünmediklerini belirterek nasıl ki fabrikaların satışı vatana ihanetse, kamunun mallarının haraç mezat satışı da vatana ihanettir” dedi.

 

 

ÜLKEYİ FABRİKA ARAZİLERİNDEN GELECEK PARAYA BİLE MUHTAÇ ETTİLER

 

 

Fabrikaların ve arazilerin satışı ile şekerin sadece adının kaldığını kaydeden Ağbaba, Resmi Gazete’de, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına dair tebliğlerin yayımlandığını,Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait altı ildeki binlerce metrekarelik toplam 18 arazinin satıldığı açıklandığını kaydederek, “Erzincan, Sivas,Kahramanmaraş, Muş, Yozgat ve Nevşehir İllerindeki fabrika arazilerinin yok pahasına satılması bitip tükenmişliğin resmidir. Hazine o kadar kötü durumda ki fabrikalar yetmedi, arazilerden gelecek paraya göz dikmişler.100-200 Bin liralık arazilerden gelecek paraya bile muhtaç bir ekonomi ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

 

 

KENDİ ÇİFTÇİSİNE DÜŞMAN BİR ZİHNİYET

 

 

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından olan TÜRKŞEKER’in AKP iktidarları döneminde özelleştirildikten sonra hem kâr eden fabrikalarını özel sektöre kaptırdığını hem de mali yapısının bozulduğunu belirten Ağbaba,”Türkiye’nin en önemli sanayi tesisleri özelleştirme adı altında peşkeş çekildi. TÜRKŞEKER özelleştirilmeyen diğer fabrikalar da elden çıkarılsın diye bilerek ve istenerek zarar ettiriliyor. Kendi çiftçisine, kendi fabrikalarına, kendi üretimine düşman bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

 

 

AKP, BU ÜLKENİN BAŞINA GELMİŞ EN BÜYÜK FELAKETTİR

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “Çok uzağa gitmeye gerek yok. AKP’yi anlamak için sadece şeker fabrikalarının satışına bakmak yeterli. AKP demek rant demek, talan demek, kamu mallarını peşkeş çekmek demektir. 25 Milletvekili arkadaşımızla TÜRKŞEKER’e ait fabrikaları teker teker dolaşıp, özelleştirmenin vatana ihanet olacağını haykırdık. Günlerce ‘şeker vatandır vatan satılmaz’ dedik. Ancak yerli ve milli edebiyatı yapan AKP , Türkiye’nin en yerli ve milli fabrikalarının satışından geri adım atmadı.Şimdi de Şeker Fabrikalarının arazilerini bitirmeye çalışıyorlar. AKP, bu ülkenin başına gelmiş en büyük felakettir” ifadelerini kullandı.