Seçim öncesi CHP’li belediyelerin gelirlerine yeni tırpan!

Seçim öncesi CHP’li belediyelerin gelirlerine yeni tırpan!
9 Şubat 2024 06:10

İktidar, seçimlerden önce muhalefete ait belediyelerin gelir kaynaklarını kurutmak için göl ve barajlara kurulacak santrallerde imar şartını kaldırıyor.

 

Seçim yaklaştı. İktidar ve muhalefette rekabet iyice kızıştı. AKP’li milletvekillerinin hazırladığı yenilenebilir enerji yatırımlarıyla ilgili yasa teklifinin arka planından CHP’li belediyelerin gelirlerine yeni tırpan çıktı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Enerji Bakanlığı imar planı yapılmak şartıyla deniz, göl ve barajların üzerine güneş ve rüzgar elektrik santralleri kurulmasının önünü açan bir yasa teklifi taslağı hazırladı. Taslak AKP’li vekiller tarafından yasa teklifine dönüştürülürken sürpriz bir şekilde ‘imar planı’ şartı metinden çıkarıldı. İmar planı olduğunda deniz, göl ve barajlara yapılacak santraller için belediyelerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar izni alınması gerekiyor.

 

 

CİDDİ GELİR KAYBI OLACAK

 

 

Ancak imar şartının kaldırılmasıyla hem muhalif belediyelerin gelir kapısı kapatıldı hem de Çevre Bakanlığından gelebilecek çevreyle ilgili olası hassasiyetlerin önü kesildi. İmar şartının kaldırılması nedeniyle belediyelerle birlikte, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin gibi iller olmak üzere göl ve barajları da işleten belediyelere ait su ve kanalizasyon şirketlerinin ciddi gelir kaybına uğrayacağı belirtiliyor.