Sayıştay ‘yüksek ödeme yapıldı’ dedi!

Sayıştay ‘yüksek ödeme yapıldı’ dedi!
23 Ağustos 2022 10:57

Sayıştay’ın, “Mevzuata aykırı harcırah ve maaş ödendi” tespitinin ardından RTÜK, kurul üyelerinden kanunlara aykırı ödemelerin iadesini talep etti. Üyeler 9 bin-200 bin TL arasında ödeme yapacak.

 

 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre RTÜK’ün 2019 yılı Sayıştay denetimlerinde, yurtdışı gündeliği olarak yapılan ödemelerin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi.

 

 

SAYIŞTAY ‘YÜKSEK ÖDEME YAPILDI’ DEDİ

 

 

15 Ocak 2012’den sonra göreve başlayan üyelerin yurtdışı gündeliğinin tespitinde bakanlık müsteşar yardımcısı emsal alınması gerekirken Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yürürlükte olmayan 39’uncu maddesi çerçevesinde “en yüksek devlet memuru” olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın emsal alındığı tespit edildi.

Sayıştay, RTÜK üyelerinin mali hakları ile sosyal hak ve yardımları kapsamında istisnai bir durumunun olmamasına karşın yüksek ödeme yapıldığını vurguladı. Yapılan inceleme çalışmalarında, üyelere yüz binlerce TL’lik kamu kaynağının “gereksiz yere” aktarıldığı tespit edildi.

 

Günlük 230 Euro’yu bulan harcamalarla ilgili Sayıştay 6’ncı Dairesi’nde yapılan yargılamada, fazla ödemelerin yasal faizi ile birlikte RTÜK üyelerinden geri alınması kararlaştırıldı.

Daha önce yaptığı açıklamada, fazla ödemelerin “söz konusu olmadığını” söyleyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu kez üyelere bir yazı göndererek mevzuata aykırı ödemelerin iade edilmesi gerektiğini bildirdi. Aralarında Ebubekir Şahin’in de yer aldığı RTÜK’ün mevcut ve eski üyelerinden 9 bin TL ile 200 bin TL arasında tutarlar talep edildi.