'Satılık adamı, savaş suçundan tutuklayın'

'Satılık adamı, savaş suçundan tutuklayın'
28 Mayıs 2012 16:53

İngiltere’deki “telekulak” skandalı çerçevesinde Leveson Komisyonu’na ifade veren eski Başbakan Tony Blair’a bir protestocu saldırmak istedi. Protestocu, Blair’in savaş suçlusu olarak tutuklanmasını istedi. İngiltere’de medya devi Rupert Murdoch’un gazetelerinin adı karıştığı “telekulak” skandalı çerçevesinde eski Başbakan Tony Blair Leveson Komisyonu’na ifade verdi.

Blair konuşması sırasında Irak savaşı gazisi olduğu tahmin edilen David Lawley-Wakelin, güvenlik görevlilerini aşarak, eski Başbakan’a saldırmak istedi. Blair’in yatırım bankası JP Morgan tarafından “satın alındığını” iddia eden Lawley-Wakelin, “Bu adam savaş suçlusu olarak tutuklanmalı” diye bağırdı. Saldırgan, Amerikan yatırım bankası JP Morgan’ın Irak Savaşı’ndan önemli kazanımlar elde ettiğini iddia etti.

İngiliz polisi tarafından gözaltına alınan 49 yaşındaki film yapımcısı ve Irak savaşı gazisi David Lawley-Wakelin, ifadesi alınmak üzere Londra’da bir karakola götürüldü. ‘POLİTİKACI BASIN İLİŞKİSİ KAÇINILMAZ’
İngiltere’de medya-siyasetçi-polis arasındaki ilişkilerin ahlaki standartların altında şekil aldığı iddiaları üzerinden ortaya çıkan ve Murdoch’un sahibi olduğu News of the World gazetesinin kapatılmasına yol açan skandalı araştırmak için başlatılan Leveson Komisyonu’na bugün eski Başbakan Tony Blair ifade verdi. “Politikacılar ve basın arasındaki ilişkiler kaçınılmaz” diyen Blair, İngiliz gazeteciliğinin dünyanın en iyi gazeteciliği olduğunu savundu.

GAZETELER ‘ARAÇ’ OLMAMALI
Üst düzey medya yöneticileriyle, önemli politikacıların etkileşim içinde olmamasının garip olacağını ifade eden eski Başbakan Blair, bununla beraber gazetelerin bir politik iktidar tarafından araç olarak kullanılmasının ise, “sağlıksız” bir ilişki türü ortaya çıkardığını söyledi.

Tony Blair, iktidarı döneminde dünya medya devi Rupert Murdoch çıkarlarından yana değil, tam tersine onun çıkarlarını zedeleyen kararlar aldıklarını savundu.

Tony Blair ile Avustralyalı medya devi Rupert Murdoch arasında bir ittifak kurulduğu iddia ve söylentileri Leveson’ın başkanlığındaki heyete açıklamalar yapan eski bakan Lord Mandelson tarafından reddedilmişti.

SUN AÇIKTAN DESTEK VERMİŞTİ
İşçi Partisi’nin 1997 yılında seçimi kazanmasında Murdoch’un sahibi olduğu ve ülkenin en çok satılan gazetesi Sun’ın açıktan destek vermesinin de etkili olduğu uzun ve yoğun şekilde tartışılmıştı.

Blair 1995 yılında Avustralya’ya giderek Murdoch’un başında olduğu News Corp şirketinin yöneticilerine hitaben bir konuşma yapmıştı.