Sarıgül Wikileaks belgelerinde

Sarıgül Wikileaks belgelerinde
6 Kasım 2013 09:21

CHP’ye üyelik başvurusu yapan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında VVikileaks belgelerinde ilginç iddialar bulunuyor.

 

Güncel Meydan isimli internet sitesinde Erkan Güçiz tarafından gündeme getirilen Wikileaks belgelerinde, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adı mafya ve rüşvet ile birlikte geçiyor.

 

İlginç olan bir başka nokta ise 2004 yılında yazılan bir raporda, Sarıgül’ü parlatanlar arasında Aytaç Yalman ve Kemal Alemdaroğlu’nun da isimlerinin geçmesi.

 

MAFYATİK İLİŞKİLER

 

Belgelerin ilkinde Sarıgül’ün “mafyatik ilişkilerinin olduğu” iddia ediliyor. Bir belgede şu ifadeler geçiyor:

 

“Baykal genel başkanlığa sımsıkı tutunurken, CHP’yi kendi Kemalist çıkarlarını korumak için tek uygulanabilir araç olarak gören CHP içindeki ve dışındaki kökten ‘laik’ muhalifler, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü hem Baykal’a hem de de AKP’ye karşıt olarak Ankara elitlerine kabul ettirmeye çalışıyor. Aralarında eski Başbakan Ecevit’in yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın da bulunduğu kontaklarımız, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve şu anda Kara Kuvvetleri Kumandanı olan Aytaç Yalman’ın Sarıgül’ü destekleyenler arasında olduğunu söylüyorlar. Özkan, Sarıgül’e ilgisinin gittikçe azaldığından söz ediyor. Uzun zamandır temasta olduğumuz finans sektöründen bir kontağımız, Sarıgül’ün geçmişindeki büyük bir yolsuzluğun ayrıntılarını anlattı. Sarıgül, Cevahir mafya grubunu kullanarak bir şirketler grubunu epey bir yıpratmış.”

 

RÜŞVET İDDİASI

 

Bu belgede, Sarıgül’ün “aptalca” bir biçimde Deniz Baykal’ın yerinde gözü olduğunu açık ettiği ve elindeki kartları büyük gördüğü söylenirken, Şişli Belediye Başkanı’nın emekli solcu-ulusalcı askerler ve gözden düşmüş siyasetin ağır toplarının desteğini arkasına alarak partileri değiştirebileceği ve can çekişen merkez sağ DYP’yi ele geçirebileceği yazıyor.

 

Sarıgül’ün bütün “halk adamı” imajına ve desteğine rağmen, parti içinde yeterli gücü olmadığı da vurgulanıyor. Sarıgül hakkındaki rüşvet iddiası ise belgede şöyle geçiyor:

 

“16 Kasım’da CHP Genel Sekreteri, parti içi soruşturmalarda, Şişli Belediye Başkanı hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya çıktığını belirtti. Hazırlanan rapora göre Sarıgül, yıllar önce, yasaya uymayan inşaatlara izin vermek için 300 bin dolar rüşvet aldığı gerekçesiyle partisinden atılmayla yüzyüze. Hem İstanbul Konsolosluğu’na hem de Ankara’da Büyükelçiliğe Sarıgül’ün yolsuzlukları ve pis kokan iş ilişkileri hakkında istihbarat geldi. Burada şüpheli inşaat ruhsatları verilmesi belediye başkanlarının makamlarını şahsi kazanca çevirme yollarında.”

 

Kaynak: Sol Gazetesi