‘Sandıklar gerçekten güvende olacak’

‘Sandıklar gerçekten güvende olacak’
21 Kasım 2023 11:07

CHP’de Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, yerel seçimlerde sandık güvenliği konusunda iddialı konuştu. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Çiftçi, “Sandıklar gerçekten güvende olacak” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni parti yönetimi, genç ve kadın ağırlıklı yapısıyla dikkat çekiyor.

 

 

‘BİZDEN ÖNCE HALK DEĞİŞİM İSTEDİ’
Partinizin kurultayından sonra başta genel başkan olmak üzere yönetim kademelerinde, Gölge Kabine ile yönetim sisteminde köklü değişiklikler oldu. Ancak tüm bunların gerçek bir değişim olmadığına, olmayacağına dair yorumlar sonlanmadı. Siz değişimi nasıl anlatırsınız, CHP’de gerçek anlamda bir değişim oldu mu, olacak mı?

Biz, ‘değişim’ diyerek yola çıktık ama değişimi ilk dillendiren biz değildik, halkımızdı. Bizden önce halk değişim istedi. Yani biz sadece onların sesine kulak verdik. Çünkü siyasetin en temel unsuru insan. İnsanın ne söylediğine kulak tıkayamazsınız. Dolayısıyla vatandaş ‘değişim’ dediği için biz bu yola çıktık.

 

 

‘SADECE İSİMLER DEĞİŞMEDİ, ZİHNİYET DEĞİŞTİ’
Değişimin gerçekleşmediği, gerçekleşmeyeceği yönündeki söylemleri ise kabul etmiyorum. Sadece isimler değişmedi, bir düşünce değişti. Parti yönetiminin oluşum sistemi değişti. Benim ve şu anda PM’de bulunan tüm arkadaşlarımın hikayesi bunun kanıtı. Ben 19 yaşında parti üyesi oldum, şu anda 38 yaşındayım. 19 yaşından bu yana kesintisiz çalıştım. Partide hep görevim oldu. Çankaya İlçe Gençlik Kolları’nın ilk kadın başkanıydım. Tüzüğümüze gençlik kotasının girmesini sağlayan genel sekreterim. Tüm parti yönetimimiz de benim gibi yıllardır partiye emek veren insanlar. Yani bu dönem yönetimimizde “Ahmet gitti, Mehmet geldi; Ayşe gitti, Fatma geldi” gibi bir durum yok. Parti Meclisimizde de Merkez Yürütme Kurulumuzda da partiye emek veren insanlar var. İl başkanlığından gelen isimlerimiz var, ilçe başkanlığından gelen isimlerimiz var. Kadın kolları, gençlik kollarından gelen isimlerimiz var. Hep emeğiyle, mücadelesiyle gelen isimler var. Çünkü Parti Meclisi örgüttür, emektir. Yani sadece isimler değişmedi, parti yönetiminin oluşturulmasındaki zihniyet değişti. Ayrıca Merkez Yürütme Kurulumuz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin en kalabalık MYK’sı.

24 kişiyiz. Alanında uzman kişiler var ve bir gölge kabinemiz var. Bu çok kıymetli. Benim de çok arzu ettiğim bir sistemdi. Gölge kabine üyelerimiz bakanların ensesinde olacak ve elbette politika da üretecekler. Uzmanlar ve emeğiyle gelen insanlar bu partide çok şey değiştirecek.

 

 

‘SON SEÇİMLERDE ÇOK DAYAK YEDİK, BU SEÇİMLERDE SANDIK GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ’
Siz de partinin en önemli koltuklarından birindesiniz; Seçim ve Hukuk İşleri. Başta CHP olmak üzere bir bütün muhalefet, geçmiş seçimlerde sandık güvenliği konusunda çok iyi bir sınav vermedi. Önünüzde zorlu bir yerel seçim var. Seçim ve sandık güvenliği için bugüne kadar eksik olan neydi ve siz ne yapacaksınız?

Bu birimde ilk defa çalışmıyorum. Hep buradaydım, her seçimde buradaydım. Bundan sonra da elimden gelenin en fazlasını yapacağım.

 

 

‘SANDIK GÜVENLİĞİNİ TEK BİR KİŞİYE VE BİRİME YÜKLEYİP ONDAN MUCİZE YARATMASINI BEKLEMEYECEĞİZ’
Evet, son seçimde ve daha önceki seçimlerde aksaklıklar oldu, çok dayak yediğimiz oldu. Bu süreçte seçim güvenliğini tek bir birim üzerinden götürmeyeceğiz. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımız, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımız, Genel Sekreterliğimiz sürece dahil olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Pınar Uzun bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyor. Hiçbir işi tek bir kişiye, tek bir birime yükleyerek ondan mucize beklemeyeceğiz.

 

 

‘SANDIKLAR GERÇEKTEN GÜVENDE OLACAK, BU KONUDA BİZE GÜVENEBİLİRSİNİZ’
Ve elbette örgütlerimiz; il ilçe başkanlıklarımız sürece dahil olacak. Çok güçlü bir yapıyla ve kolektif akıl ve işleyişle seçim ve sandık güvenliğini sağlayacağız. Siyasetin temel unsurunun insan olduğunu unutmayacağız. Sandıklara örgütümüz sahip çıkacak. Aynı şekilde bilgi iletişim teknolojilerimiz ve alt yapımız buna hazır. Onun üstüne koya koya ilerleyeceğiz. Sandıklar gerçekten güvende olacak, bu konuda bize güvenebilirsiniz.