‘Salgında kahraman, hakkımızı arayınca görünmez olmak istemiyoruz’

‘Salgında kahraman, hakkımızı arayınca görünmez olmak istemiyoruz’
12 Mayıs 2021 10:28

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

 

 

Bacaksız’ın mesajı şöyle:

 

 

Salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bir yılı aşkın sürede Covid-19 nedeniyle 60 ülkede 3 bin hemşire yaşamını kaybederken, salgınla her geçen gün bu kayıplara yenileri eklenmektedir.

Salgın süresince tükenmişlik ve stresin milyonlarca hemşirenin mesleği bırakmayı düşünmesine yol açtığını kaydeden Uluslararası Hemşireler Konseyi, mevcut personeli devam etmeye teşvik etmek için daha iyi ücret çağrısında bulunmuştur.

 

 

Ülkemizde de salgına karşı büyük risk altında en önde mücadele veren hemşireler, dünyadaki meslektaşlarından çok daha zor koşullarda, çok daha fazla çalışırken daha az kazanmaktadır. Hemşire insan gücünün planlanamaması nedeniyle sağlık kurum ve kuruluşlarında yetersiz sayıda hemşire istihdam edilmekte; ağır iş yükü ve uzun çalışma sürelerine de maruz kalan hemşireler, görevleri dışı işlerde ve istekleri dışında uzun saatler çalıştırılmaktadır.

Salgınla beraber hemşireler, 12 ya da 24 saat kesintisiz çalışarak uzun mesai saatleri hizmet verirken yeterli düzeyde dinlendirilmemektedir. 8 saatten fazla çalışmanın önlenmesi için yeter sayıda hemşire istihdamı sağlanmalı, sağlıklı beslenmeleri için gerekli öğünler düzenlenmeli, dinlenebilmeleri için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

 

Salgının ilk günlerinde tüm sağlık çalışanlarına alkışlara gösterilen kamuoyu takdiri memnuniyet yaratsa da tüm sağlık çalışanları gibi hemşireler de alkış yerine sorunlarına duyarlı bir yaklaşım beklemektedir.

 

Hemşirelerin 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü talepleri;

 

• Covid-19’un tüm sağlık çalışanlarına iş kazası meslek hastalığı kapsamında haklar veren özel bir düzenleme acilen yapılmalıdır.
• Bir an önce yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak hemşire istihdam edilmelidir.
• Ağır ve kötü çalışma koşulları düzeltilmelidir.
• Yetersiz dinlenme alanları uygun şekilde düzenlenmelidir.
• 7/24 hizmet veren kreşler yaygınlaştırılmalıdır.
• Servis hizmeti 24 saat esasına göre sağlanmalıdır.
• Tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.
• “Sözleşmeli”, “ücretli”, “vekil” gibi kamuda güvencesiz çalışma biçimleri kaldırılmalı, var olanlar 4/A kadroya alınmalıdır.
• Yıpranma payı hakkı, yıl başına 90 gün olacak, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ve geçmişe etkili olacak şekilde genişletilmelidir.
• Tüm kamu çalışanları için ek göstergeler kademeli olarak yükseltilmelidir.
• Yoksulluk sınırının üzerinde insan onuruna yaraşır ücret ve emeklilik koşulları sağlanmalıdır.

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin geride kalması, sağlık emekçilerinin insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşması mücadele azmi ve inancıyla; tüm meslektaşlarımın 12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününü kutluyoruz.