08 Aralık 2019

Sağlığımızı koruyarak mutlu olmak

Sağlığımızı koruyarak mutlu olmak

DEĞERLİ OKUYUCULAR “Ey Allah’ın kulları, tedavi olunuz; zira Cenab-ı Hakk, her hastalığın mutlaka çaresini (İlacını) yaratmıştır. Ancak ihtiyarlık denilen hastalık hariç.” (Keşfü-l-Hafa, 1/358-59) Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: “İlaç yerine iradenizi kuvvetlendirin.” buyuruyor.

 

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

İradeyi kuvvetlendirmek: İnsan, sağlam bir irade sahibi olmalıdır. Faydalı şeyleri öğrenip yapmalı, faydasız şeyleri de yalnız taklit merakıyla yapmamalıdır. İnsan bir inanca ve bir ahlaka sahip olmalıdır. Hakkı kabul etmeli, haksız ve zararsız olan bir şeyi de, herhangi bir düşünce ile öne sürüp değerlendirmeğe çalışmalıdır. Böyle bir hafiflik insana yakışmaz.

 

 

Hastalıklardan korunmak için pratik çözümler:

 

 

1- Elma: Ziraatçı Mustafa amca diyor ki: “Elma: Böbreklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder. Düzenli olarak elma yiyenler, gribe yakalanma riski azalır. Günlük C vitamini ihtiyacının ortalama yüzde 20-30’nu karşılar.”

2- Kayısı: Bağırsak tembelliğini ve gaz oluşmunu giderir. Kan yapıcıdır. Güzel bir cilt ve saç için kullanınız.

3- Mandalina: Mandalina kabuğu, beyin damarlarının tıkanıklığını önler. Enfeksiyonlarla savaşmayı kolaylaştırır.

4- Lahana: Sabah akşam, bir yaprak lahana tüketilirse, şekerinizi düşürür ve insan tabiatına göre zamanla insülin kullanmaya ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca yaşlanmayı önleyici mineral olarak kabul edilen selenyum deposudur. İktidarsızlık için de, çok etkilidir.

5- Salatalık ve Chayote kabağı: Kasları gençleştirir. Deri hücrelerine elastikiyet verir.

6- Armut: Kalp-damar sağlığı, alçak kan basıncı, kabızlık için ve fiziksel performansa iyi gelen vitaminler içerir.

7- Muz: Kalp, kas sistemine ve iktidarsızlığa çok faydalıdır. Yorgunluk ve ishal için birebirdir.

NOT: Muz kabızlık yapar. Muz yedikten sonra, armut, kivi, incir ve kaysı gibi meyveler yiyiniz.

8- Portakal: Kış hastalığı olan soğuk algınlığı, grip, felçten korunmak, kalp hastalığı, bağırsak tembelliği ve hafızayı güçlendirir.

NOT: Sabah kahvaltısından 30-40 dakika önce, portakal mevsimi süresince, bir portakalı soyup yiyiniz.

9- Ceviz: Ziraatçı Mustafa amca diyor ki: “Peyniri, cevizle beraber yerseniz bağırsak gazı ve böbreklerde taş oluşumunu önlemiş olursunuz. Ayrıca yemek yedikten sonra, yarım ceviz büyüklüğünde peynir yiyiniz ki, dişleriniz çürümesin ve sağlıklı olsun.”

10- Kırmızı biber: C vitamini, gribin etkisini yüzde 80 oranında azaltabilecek kadar güçlü bir ajandır. Kırmızı biber de ki C vitamini, portakaldan iki kat daha fazladır. Gribi, kırmızı biber yiyerek tedavi edin.

11- Patates: içerdiği “beta caroten” sayesinde, gribe karşı vücudu koruma özelliği vardır. Vücutta A vitaminine çevriliyor ve grip tedavisinde çok etkilidir.

12- Bal-Yoğurt: Kış hastalıklarından korunmak için, bal ile yoğurdu beraber tüketirseniz, kış hastalıkları, sizin ziyaretinize gelmez.

13- Zencefil: Yaz-kış zencefil tüketirseniz, sizi enfeksiyonlardan korur. Ayrıca ses kısıklığı, güçlü hafıza, bağırsak gazı oluşumundan korur. Mübarek zencefil’in saymakla bitmeyen bir çok faydaları vardır.

 

 

UYARI: Safra kesesi sorunu olanlar, zencefil kullanmamalıdırlar.

 

 

14- Mısır püskülü: 2-3 saatte, bir Türk kahvesi fincanı mısır püskülü çayı içerek zayıflayın. Ayrıca böbrek iltihabı, romatizmal hastalıklar, vücudunuzdaki yağları azaltma, yaşlıların ve çocukların yatağa işemesi ve böbrek sancılarında ve kalp ödeminde ve tüm bu rahatsızlıklarda çok faydalıdır.

 

NOT: Doktorunuzun önerisini alarak kullanmanız daha faydalı olur.

 

15- Melisa-Oğulotu: İdrar yolu iltihaplarının tedavisi için, günde iki su bardağı Oğulotu veya melisa demleyin için. Böylece idrar yollarındaki iltihabı temizler. Melisa-Oğulotu, kalp-damar tıkanıklığı için, en etkili bitki olduğu modern Tıb tarafından da onaylanmıştır.

 

NOT:

Kesinlikle oğulotu-Melisa’yı, kaynatmayın. Bir su bardağı kaynar suyun içine koyun, boş bardağın aynısını ters çevirip hava almayacak şekilde kapatınız. Tüm bitki çaylarını aynı şekilde demleyin ki, içerdiği faydalı enzimler kaybolmasın.

 

16- Omega 3 yağı: Balık, ceviz yeşil sebzeler, soya fasulyesinde bulunan omega 3 ve bazı tahıllarda bulunan omega 6 dengesiyle beslenip bebek emziren annelerin bebeklerinde sinir, beyin sistemi gelişiminin, bu denge ile beslenmeyen annelere oranla daha sağlıklı olduğunu, Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi beslenme uzmanları belirtiyorlar. Yeterince omega yağları alınmadığında dyslexia olarak tanımlanan okuma zorluğu, telaffuz ve yazma yetenekleri daha az oluyor. Rajarsthan-Bikaner tarım üniversitesi bilim adamları, diğer yağlardan farkı vücut tarafından üretilmeyen ve “elzem yağ” diye adlandırılan omega 3 ve omega 6 dengesinin, böbrek fonksiyonlarına faydalarından başka, kan şekeri seviyesinin kontrolüne ve her çeşit enfeksiyonlara karşı güçlü bir savunma sistemi olduğunu açıklıyorlar.

17- Öksürüğe karşı Fesleğen-Zencefil: Grip ve soğuk algınlığı gibi sebep olduğu öksürüğü kesmek için zencefil ve fesleğen çayı en etkili bitkilerdir. Günde 2 su bardağı bu çaydan demleyerek içilebilir.

 

NOT: Kesinlikle kaynatmayın. Demleyin.

 

 

18- Uykusuzluk-kalp krizi: Bir gecede en az 5 saat veya daha az uyumak, yeterince uykusunu alamadığıdır. 5 Saatten az uyumak, kalp krizi riskini çok arttırıyor. Onun içindir ki, uykusuzluğun sebebini araştırmalısınız.

19- Bel ağrısı: Bel ağrısının sebebi birinci derecede hareketsizlik geliyor. Yürürken dik yürümemek, ağır yük kaldırmak gibi mekanik faktörler de eklenince, ağrılar kronikleşiyor. Başka bir hastalığınız yoksa, ağrılardan kurtulmak için egzersiz yapın, özellikle dik yürümeye dikkat edin ve ormanlık alanlarda haftada iki gün yürüyüş yapınız.

20- Yüzünüzdeki Çiller: Eşit miktarda aloe vera, maydanoz ve taze sıkılmış limon-portakal suyunu uygulayın. 20 dakika sonra da nemlendirici krem uygulayın. Çillerin kaybolması için çok etkili bir karışımdır.

 

NOT: Limon ve portakal suyu, bir ölçek olacak. Bir çay bardağını, yarım limon suyu, yarım da portakal suyu ile tamamlayın.

 

21- Ceviz: Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre, yemeklerden sonra yenen 3-4 adet ceviz, yağlı besinlerin damarlara verdiği zararları ve hastalıkları önlüyor. Ayrıca ceviz damarlarların esnekliğini de koruduğunu belirtiyorlar. Yağlı besinlerin sebep olduğu damar sertliği, kalp hastalıkları ve felç’in temel nedenleri arasında gösteriliyor.

22- Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi, beslenme bilim adamları öneriyor: Yağlı ciltler için: Bazı bayanların cildi yer-yer yağlı ve yağsızdır. Örneğin burun çevresi ve alın yağlı, yanaklar yağsız olabilir. Bu durumda sabun ile yıkadıktan sonra pullanmalar olabilir. Bu gibi kırışık bir cilde sahip olanlar sabun kullanmamalı, yüzlerini gül suyu ile silip temizlemelidir.

23- Kahvaltıda meyve yemek: Mevsimsel meyveler tüketerek alınan vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Rajasthan-Tarım üniversitesi bilim adamları, bebeklere 8-10 aylık olduktan sonra elma rendesi, mango, avokado, kuru kayısı, organik domates ve havuç rendesi yedirilmesini ihmal etmemelidirler.

24- Çocuklarda, nezle-Grip tehlikesi: Grip ve nezle sebebiyle meydana gelen öksürüğün, aniden kesilmesinin çocuklarda zatürre ve bronşit’e sebep olabileceğine dikkat çeken Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi bilim adamları, öksürüğü kesmek için en etkili tedavi usülü, buhar tedavisidir. Çocuğun bulunduğu yer, nemli olmasına özen gösterilmelidir.

 

UYARI: Doktorun önerisini alarak, çocuğa bu uygulamayı yapın.

 

25- Stres ve kronik yorgunluk: Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi bilim adamları, tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, bir çok hastalığın stresin kronik yorgunluğun da, en önemli nedenlerinden biri olduğu ortaya çıktı.

26- Numan Aladağ diyor ki: Tıbbın amacı, hastaya samimiyet, şefkat ve güler yüzle ilgi gösterip yaşamını uzatmaktır. Tıbbın ülküsü ise hekime olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır.

 

 

Sağlığımızı koruyarak mutlu olabilmemiz için, bir rahatsızlık halinde şifa çarelerini aramak dini vecibedir, tedbir takdire engel değildir. Türk İslam geleneklerinde sağlığı korumak için ilk önce irademizi güçlendirmeliyiz.

Türk Milletinin daha sağlıklı olabilmesi için, başta Harran ve Konya ovaları olmak üzere Türkiye genelinde, acilen modern tarım gerçekleştirilmelidir.

Bütün makamlar, Türk Milletinin sağlığı ve huzuru içindir. Makamlar etiket edinme ve bireysel çıkarcılık değildir. Herkes görevini, sadakat ve samimiyetle ayrım yapmadan ifa etmelidir ki, Fetö gibi riyakar “İhanet şebekesi” olmadıkları belli olsun.

“Ey Türk Milleti! Laf ile Millilik olmaz. Düşünelim, araştıralım, çalışalım, üretelim ki, sağlıklı olalım.”

Bu bilgiler, destek ve bilgi içindir. Aile doktorunuza danışarak kullanmanız daha faydalı olur.

Cenab-ı Allah, kalbinde Allah korkusu ve ruhunda vatan kavramı olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin.

Bencil ve çıkar için, Türk Milletinin sağlığını bozanları da, kahr-ı perişan etsin.

Cümle vatan Şehitlerini ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Rahmetle, Gazileri Minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

1- Hadis-i Şerifler Kaynakçası: (Hindistan İslam dünyasının, ünlü din görevlisi, bürokrat ve Mevlevi Hafız Seyyid Asaf Ali )
2-Rjasthan-Bikaner tarım üniversitesi bilim adamlarının araştıma sonuçları

 

 

 

 | 
 |