Rende sitesinde ailesini kaybeden Ali Şenak: Dosyamızın üstü örtülmesin

Rende sitesinde ailesini kaybeden Ali Şenak: Dosyamızın üstü örtülmesin
8 Haziran 2023 09:56

Maraş depremlerinde 106 kişinin yaşamını yitirdiği Hatay’daki Farklı Yaşam Rende Sitesi’nde ailesini kaybeden depremzede Ali Şenak, ‘Dosyanın üstünün örtülmesini istemiyoruz’ dedi.

 

Fotoğraf: Reuters/ Temsili

 

Maraş merkezli depremlerde Hatay’da Hatay’da bulunan Farklı Yaşam Rende Sitesi’nin A ve B bloklarında 106 kişi öldü. Yakınlarını kaybeden ailelerin şikâyetçi olmasıyla başlayan soruşturmada Arif Sami Rende tutuklandı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan müteahhit Fevzi Yılmaz, şantiye şefi Taner Öter ve yapı denetim sorumlusu Vahap Karakaya hala aranıyor.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre depremde kızını, damadını ve torunlarını kaybeden Ali Şenak, dosyada ilerleme kaydedilmediğine dikkat çekerek, “Onlarca kişiye mezar olmuş Rende Sitesi’nin sahibinin kızı kreş sahibi Hülya Rende’nin de yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor ancak bilgiyi teyit ettirecek yetkili bulamıyoruz” dedi.

Deprem nedeniyle Hatay Adliyesi’nde karmaşa halinin hâkim olduğuna dikkat çeken Şenak, “Savcılar geçici görevle çalıştığından neredeyse 15 günde bir savcı değişiyor. Dosyada ilerleme varsa da sisteme işlenmiyor. Bu karmaşada dosyamızın üstünün örtülmesini istemiyoruz” diye konuştu. Şenak sürecin daha şeffaf ve hızlı ilerlemesini istediklerini belirtti.