Regaip Kandilimizi buruk kutluyoruz

Regaip Kandilimizi buruk kutluyoruz
18 Şubat 2021 10:45

Değerli okuyucularımız, Bu Mübarek Regaip kandilini, 13 aziz vatan şehidinin acısı, Büyük Türk Milletini yasa boğmuştur. Cenab-ı Allah bir daha böyle acıları göstermesin. Halkın Habercisi ailesi olarak, Aziz şehitlerimizi rahmetle anar. Ailelerine ve Büyük Türk Milletine sabrı cemil niyaz ediyoruz. “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” Allah Rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Halkın Habercisi ailesi olarak, Mübarek Regaip Kandilinizi tebrik eder. Cenab-ı Allah tekrarını nasip etsin. Türk İslam Dünyasını, bu mübarek günlerin hürmetine, her türlü olumsuzluklardan korusun. Amin.

Türk İslam Geleneklerinde önemli bir yeri olan, Mübarek Regaip Kandilinin faziletini esas alarak siz değerli okuyucularımız, bu Mübarek geceyi, Oruç tutarak, dua ve ibadet ederek idrak edelim.

 

 

Muhterem okuyucular,

 
18/Şubat/2021 Perşembe günü, Recep ayının ilk Cuma gecesi ”Regaip kandilidir”. cenab-ı Hakkın kullarına ilahi rahmet, lütuf ve inayetini bol bol ihsan buyurduğu, dua ve ibadetlerini kabul eylediği mübarek bir gecedir.
Recep ayının Müslümanlar arasında büyük bir değeri ve müstesna bir yeri vardır. Rabbimizin bize olan maddi ve manevi lutufları, ilahi ikramları arasında mübarek geceler vardır. Bunlara “Kandil geceleri” adı verilmektedir. Bu gecelirin biri de Barat gecesidir.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim Bakara Suresi ayet 256 da mealen şöyle buyurmaktadır: ” Dinde zorlama yoktur. Hakikat, iman ile küfür apaçık meydana çıkmıştır. Artık kim şeytanı tanımayıp da Allah’a iman ederse, o muhakkak ki kopması (mümkün) olmayan en sağlam kulpa yapışmıştır. Allah hakikiyle işitici (herşeyi) kemaliyle bilicidir.”
Hz. Muhammede (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: “Bu mübarek Recebi şerif ayının kıymetini bizlere duyurmak için: “Cennette Recep adlı bir ırmak vardır. Suyu sütten beyaz, baldan tatlıdır. Bu ayda bir gün oruç tutanı Cenab-ı Hak o ırmaktan içirir.” buyurmuşlardır.

 

 

Diğer bir ifade ile Regaip, Arapça’ Regaibe’nin çoğuludur ve bolluk bereket, rahmet manalarına gelir. Diğer üç Kandil gecesi Hicri ayların belli tarihlerinde olduğu halde, yalnız Regaip Kandili her yıl başka günlere rastlar.

Bu Mübarek geceyi, Kur’an-ı Kerim okumasını bilenler okuyarak, okumasını bilmeyenlerin üzülmesine gerek yok.

İnternet ve cep telefonu, artık insan vücudunun vazgeçilmez bir organı oldu. Evlerinde İnternet olanlar, İnternette veya cep telefonlarında, Kur’an dinleyerek sevaplara nail olurlar.

Ayrıca bilmeyerek işlenmiş maddi ve manevi günahlar için tövbe-i istiğfar ederek, dargınlıkları sonlandırıp ihya edilir buyuruyor.

Bu Mübarek gün ve geceler, ziyaret vesilesi de olmaktadır. Anne-Baba, akraba, çevremizdeki yaşlı komşular ve hastalar, ne yazık ki, COVİD-19 salgını nedeniyle ziyaret etme yerine telefonla, saygı ve sevgi gösterilerek duaları alınır.

Hakkın Rahmetine kavuşan atalarımıza ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde dalgalanması uğruna Vatan Şehitlerinin kabristanlıkları ziyaret edilir veya gıyabında okunarak ruhlarına bağışlanır.

Okumasını bilenler, Kuran-ı Kerimin kalbi olan Yasin-i şerifi okuduktan sonra üç İhlas, bir Felak, bir Nas Surelerini okuyup dua edilmeli. Kur’an okumasını bilmeyenler bildikleri sure ve duaları okuyarak, ziyaret ettikleri kabristanlık da yatanların ruhlarına bağışlıyorum diyerek dua eder.

NOT: Kabristanlığa gitme imkanı olmayanların üzülmelerine gerek yok. Evlerinde Kur’an okuyup dua ederek ruhlarına bağışlar.

 

 

RECEP AYINDA HER GÜN OKUNMASI GEREKEN DUA:

 
”Allahumme barik lena fi Recebe ve Şabana ve belliğna Ramazan.”
Manası:
”Allha’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl, Ramazan’a da bizleri ulaştır.”
Recep ayı Cenab-ı Allah’ın seçtiği ve ona kıymet verdiği üç ayların ilk ayıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde: ”Dikkat edin, Recep Cenab-ı Allah’n, Şaban benim, Ramazan da ümmeti Muhammed’in ayıdır.” buyurdu.

 

 

KABRİSTANA GİRİŞ DUASI:

 
”Esselamu aleyküm dare kavmin Mü’minin
Ve inna inşaalahu bi kum lahikun Ese lullahe li ve le kümül afiye.”
MANASI: EY!.. İnananlar evinin sakinleri, sizlere selam olsun. Biz de inşallah size katılacağız. Bana ve size Allah’u Teala Hazretlerinden afiyet dilerim. Diye selam verdikten sonra: Bildiklerini okur. Sevaplarını burada yatanlara bağışlar.

 

 

DUASI KABUL OLANLAR

 
1- Adaletle görevini yapan kişilerin. 2- Anne-Babanın çocuklarına. 3- Misafirin. 4- Hastanın 5- Yetimin. Allah yolunda savaşan mücahidin. 6- Gazinin. 7- Yolcunun. 8- Eşine itaat eden Saliha kadının. 9- Alimin. 10- Kelime-i Şahadet getirerek yeni İslamiyeti kabul edenin. 11- Anne-Babasına itaat eden evlatların. 12- Tövbe-i istiğfar edenin. 13- Oruç tutanın. 14- İftar edenin. 15- İlim öğrenenin. 16- Kardeşin diğer kardeşine gıyabi Kur’an hafızının. 17- İyilik görenin. 18- Mazlumun. 19- Hacının. 20- Yaşlı muhterem, ihtiyarların. 21- Güzel ahlak sahibi, temiz yürekli Vatan sevgisi olan ve güzel simalı kimselerin. 22- Ekmek yediği Vatanına ihanet edenlere fırsat vermeyenin. 23- Haram ve riyakarlıktan uzak olup, haram işlere teşebbüs etmeyenin. 24- Başta rüşvet olmak üzere, haram olan her türlü işlere bulaşmayanların.

 

 

DUA’NIN FAZİLETİ:

 

 

Muhterem okuyucularımız, İslam dininde en fazla yapılan ibadetlerden birisi de, riyakarlıktan ve her türlü haram işlerden uzak kalarak yapılan duadır.

 

Dua da hem şükür ve hem de hamd etmek manası vardır. Maddi manevi sahada Cenab-ı Allah’a yapılan bir sığınma ve yalvarmadır. Aynı zamanda dünya ve ahiret için vazgeçilmez bir vasıtadır.

 

 

1- Dua: Kulun, tüm arzularını Rabbına bildirmesidir.
2- Dua: Kulun, haddini bilişi aczini ve faniliğini idrak etmesidir.
3- Dua: Kulun, Yüce Mevlasından tevazu ile yardım istemesidir.
4- Dua: Kulun Cenab-ı Allah’a teslimiyetidir.
5- Dua: Kulun, bencilliklerden sıyrılmasıdır.
6- Dua: Kulun, Allah’a sunduğu dilekler ve isteklerin dilimleridir.
7- Dua: Kulluk vazifesi, inanç ve insanlık borcudur.
8- Dua: Kulun, ümitlerinin tükendiği yerde başlayan manevi bir nurdur.
9- Dua: Kulun, Cenab-ı Allah’ın rahmet ve merhametinin celbi için bir vasıtadır.
10- Dua: Belaları def eden siperi saika (Yıldırım).
11- Dua: İlahi rahmeti üzerimize bir kuvveyi cazibedir.
12- Dua: Göklerin ve yerin parlaklığıdır.
13- Dua: İbadetin özüdür.
14- Dua: Rahmetin anahtarıdır.
15- Dua: Dinin direğidir.
16- Dua: Mü’minin silahıdır.
17- Dua: Hiç şüphesiz ibadetin ta kendisidir.
18- Dua: Bütün iyiliklerin yarısıdır.
19- Dua: Haram olan işlerden uzaklaşmanın kilidi’ dir.
20- Dua: Vatan hainlerini uzaklaştıran siperdir.
21- Dua: Çalışıp üreterek elde edilen bereketin anahtarıdır.
22- Dua: Allah’tan korkup, dua ederek Vatanına değer verendir.
23- Dua: Şartlarına riayet edilerek yapılırsa muhakkak ki, kabuldür.
24- Dua: Riyakarlık duygularıyla rüşvet yiyenlere, er geç Allah korkusunu hatırlatır.
25- Dua: Riyakarlık duygularıyla, çıkar amaçlı vatana ihanet edenlere fırsat vermez.

 

 

Bu Mübarek Regaip gecesinin yüzü suyu hürmetine, ağlayarak gözyaşı döken Türk İslam dünyasının gözyaşları dinsin inşallah.

Değerli okuyucularımız,
Mübarek üç aylara girmiş bulunuyoruz. Domuz eti ürünlerini satan ve alışveriş yapacağınız mağazalara girdiğiniz de, dikkatli olunuz ki, yaptığınız ibadetler mekruh olmasın. Özellikle çocuk ile bu mağazalara girdiğiniz zaman, daha da dikkatli olunuz. Mecbur kalmadıkça bu mağazalara ilgi göstermeyin.

Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu ve vatan kavramı olanların, vatana hizmet etmesini kendilerine nasip etsin.

Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz. Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.

 

 

Kaynakça:
1- Diyanet işleri Başkanlığı 207 no’lu yayını.
2- İslamın Nurlu Yolu Yazar: Osman Bayüklken 1959 2’ci Baskı
3- Hindistan vatandaşı, Mevlevi Hafız Seyyid Asaf Ali hoca’nın sohbet notları.

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!