Putin’den kimyasal silah açıklaması

Putin’den kimyasal silah açıklaması
31 Ağustos 2013 15:21

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair söylemlerin provokasyon olduğunu bildirdi.

 

 

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Devlet Başkanı, Rusya’nın olası kimyasal silah kullanımını kınadığını gerektiğinde önlemler için konsolide kararları alacaklarını belirtti. Putin, “Kimyasal silah veya kitle imha silahlarının kullanımıyla ilgili tavrımız nettir. Biz kesinlikle karşıyız, kimyasal silah kullanıldığı ispatlandığı takdirde biz önlemlerin alınması için konsolide kararlar almaya hazırız. ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ne ve müfettişlere Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair belgeleri sunması gerekiyor. Eğer ABD Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığıyla ilgili elinde deliller olduğunu söylüyorsa o zaman buyursun BM Güvenlik Konseyine ve müfettişlere delilleri sunsun. Ellerinde olan kendilerince delilleri kimseye göstermiyorlar sır olarak tutuyorlar. Bu ortaklarına ve uluslararası faaliyetlerin katılımcılarına karşı saygısızlıktan öte bir şey değil. Delil varsa sunulacaktır, sunulmuyorsa demek ki delil yoktur” diye konuştu.

 

Putin, durumun G 20 zirvesinde Barack Obama ile görüşüleceği konusunda da fikirlerini açıkladı. Devlet Başkanı, “Çok yakın zamanda St. Petersburg’da G 20 zirvesi gerçekleştirilecektir. ABD Başkanı da bu zirveye katılacaktır. Şüphesiz ki bizim bir araya gelme ve konuşma olanağımız olacaktır. İşte orada Suriye konusu da dahil görüşme yapacağız” dedi.