Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Her gün on binlerce çocuk Covid bulaştırırken okula gidecek!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Her gün on binlerce çocuk Covid bulaştırırken okula gidecek!
21 Ekim 2021 09:19

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, grip ve Koronavirüs salgının aynı hızda ilerlediğini belirterek, “Hızlı tanı testlerinin bir an önce alınıp devreye sokulmalı” dedi. Ceyhan, bu yolla yüz yüze eğitimin aksamayacağını belirterek “Her gün on binlerce çocuk ya Kovid bulaştırırken okula gidecek ya da Kovid olmadığı halde grip veya soğuk algınlığı geçiren çocuklar yüzünden eğitime gereksiz yere ara verilecek” ifadelerini kullandı.

 

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Koronavirüs salgınına karşı eğitime ara verilmesi tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Ceyhan, “Koornavirüs ile semptomları çok benzeyen soğuk algınlığı ve grip vakaları arttıkça, eğitime ara vermeyi teste değil semptoma bağlayan sistemimiz iyice karışacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

Hızlı tanı testi
Ceyhan, çözüm olarak “Hızlı tanı testlerinin bir an önce alınıp devreye sokulması” önerisini sunarak, “Bu yolla semptom gösteren çocuklarda kısa sürede Kovid tanısı konup izolasyon uygulanabilir. Yoksa her gün on binlerce çocuk ya Kovid bulaştırırken okula gidecek ya da Kovid olmadığı halde grip veya soğuk algınlığı geçiren çocuklar yüzünden eğitime gereksiz yere ara verilecek” dedi.

 

 

Koca: Okullar kapanmayacak
Yüz yüze eğitimle ilgili Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullanmıştı;

“Bilim Kurulu üyelerimiz kendilerine çok sayıda “okullar açık kalacak mı?” sorusu ile müracaat edilmesinde şikayetçi.