Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Gidişat iyiye alamet değil, Rusları kabul etmememiz gerekirdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Gidişat iyiye alamet değil, Rusları kabul etmememiz gerekirdi
17 Temmuz 2021 09:13

Türkiye Enfeksiyon Derneği Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan, “Vaka sayıları artıyor, Delta varyantı yayılıyor, halkın ancak yüzde 20’sini aşılayabildik, oysa ki yüzde 80 aşılanmadan salgını kontrol altına almak mümkün değil. Gidişat iyiye alamet değil” diye konuştu. Ceyhan, Rus vatandaşlarının Moskova’da seyahat etmesinin yasaklandığını ancak Türkiye’ye gelmelerinin yasak olmadığını ve risk teşkil ettiklerini söyledi.

 

 

Türkiye Enfeksiyon Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan, günlük vaka sayılarının, tarama testi yapılmadığı için açıklananın en az 10 kat olduğunu söyledi ve hâlâ da söylüyor.

Yani Ceyhan’a göre günlük vaka sayılarımız 5 binlerde değil, 50 binlerde. Gelelim aşıya… Aşılama oranı da açıklandığı gibi iki dozda toplam yüzde 28 değil, yüzde 20. Ceyhan’a göre, pandeminin son bulabilmesi için bu oran yüzde 80 olmalı.

Haftalık yayınlanan Gazete Oksijen’in haberine göre; yetkililerin, “Bayramdan sonra maskeleri atacağız” beyanlarına hem çok sinirleniyor hem de çok üzülüyor. “Geçen yılki açılmanın sonuçlarını hep birlikte yaşadık. Bedeli ağır oldu. Bu açılmanın bedelini de sonbaharda hep birlikte yaşayacağız. Maske, mesafe ve hijyeni kesinlikle terk etmeyin” diyor.