'PKK'nın kaçırdığı insanlar ne oldu?' Soru bu ama cevap…

'PKK'nın kaçırdığı insanlar ne oldu?' Soru bu ama cevap…
24 Ağustos 2012 12:44

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e verdiği soru önergesinde PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin durumu ve ailelerine yapılan yardımları sordu.

Şahin’in yanıtında “Terör örgütünün amaçlarının ve faaliyetlerinin önüne geçilebilmesi için etkin bir terörle mücadele politikası uygulanmaktadır” denilirken, “Personelimizin hayatını kaybetmesi, şehit olması veya kaçırılması gibi olaylarda uzman psikologlarımız tarafından ailelerine yerinde ziyaret ederek psikolojik destek sağlamaktadır” ifadesi yer aldı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, geçtiğimiz mayıs ayında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi. Önergede PKK tarafından Lice’de kaçırılan Uzman Çavuş Zihni Koç ve Şırnak’ta kaçırılan Uzman Çavuş Kemal Ekinci ve kaçırılan diğer kamu görevlilerinin durumunun ne olduğu, başlarına ne geldiği, örgüt tarafından pazarlık kozu olarak mı kullanıldıkları, hükümetin terör örgütü ile kaçırılan görevliler hakkında görüşme yapıp yapmadığı, kaçırılan görevlilerin ailelerinin tehdit yoluyla susturulduğu iddialarının doğru olup olmadığı, ailelerin geçimleri konusunda hükümetin maddi yardımları olup olmadığı gibi sorular yer aldı.

Bakan İdris Naim Şahin’in 3 Ağustos 2012’de verdiği yanıtta şu ifadeler yer aldı:

“Terör örgütünün amaçlarının ve faaliyetlerinin önüne geçilebilmesi için etkin bir terörle mücadele politikası uygulanmaktadır. Bu kapsamda devletimizce bir yandan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını istismar eden bölücü örgüte yönelik etkili operasyonel faaliyetlerde bulunmakta, diğer yandan da alınan güvenlik tedbirleri ile demokratikleşme adımları atılmaktadır. Demokratikleşme adımları ile eş zamanlı olarak güvenlik tedbirlerinin daha etkin bir şekilde uygulanması ve örgütün bölgedeki etkinliğinin önüne geçilebilmesi amacıyla hem il ve ilçelerdeki yapılarına hem de kırsaldaki unsurlarına yönelik güvenlik tedbirleri en üst seviyede alınmaktadır.

Kaçırılan kamu görevlisi personelin mali, özlük ve sosyal hakları ile Milli Savunma Bakanlığı tarafından ‘bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına’ dair kanun tasarısı taslağı hazırlanmıştır. Personelimizin hayatını kaybetmesi, şehit olması veya kaçırılması gibi olaylarda uzman psikologlarımız tarafından ailelerine yerinde ziyaret ederek psikolojik destek sağlamaktadır. Ayrıca bölücü terör örgütünün muhtemel eylem arayışlarını içeren değerlendirmeler ile istihbari bilgiler, ilgili kurumlar ile paylaşılmak suretiyle gerekli önleyici tedbirlerin alınmasını sağlayarak terörle yapılan mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir. Bilgilerinize arz ederim.”