25 Aralık 2020

Pandemi Döneminde Kekik Şifası

Pandemi Döneminde Kekik Şifası

COVİD-19 salgını için, kekik çok pratik ve etkili doğal bir antiseptiktir. Kekik, özellikle et yemeklerinde, çorbalarda ve sabah kahvaltısında peynir ile beraber yenirse, fevkalede anlamlı olur. Kahvaltıda ve diğer öğünlerde yemek çeşitlerine göre yiyerek tüketme yanında; harici olarak pansuman suretiyle de kullanılabilen KEKİK, içerdiği zengin C vitamini sayesinde, gün boyu sizi enfeksiyonlardan korur.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Numan Aladağ’ın, Hindistan-Rajasthan Malasar (Soğuk ev) köyünü ziyaret notları ve doğal losyon formülü:

 
Malasar da (Soğuk Ev) ikamet eden Türk asıllı ziraat teknisyeni Asadullah Nefi Tugrul, bana kekik losyonu’nun tarifini verdi.

Losyon tarifi: Birer litre Kekik suyu, farma (Bitkisel) gliserin, 80 derecelik limon kolonyası ve 50 mlg. eğir (Propolis) tentürü.
Hazırlanışı: bir litrelik hava almayan cam kavanozu yarıya kadar kekik doldurulup, bir saat demlenir, süzülür. Kolonya, eğir (Propolis) ve gliserin ile karıştırılıp, doğal losyonunuz hazırdır. Bu losyon, cildi nemlendirir ve ayrıca eğir (Propolis) sayesinde cildi sıklaştırma özelliği de vardır. Özelikle erkeklerde sakal traşından sonra kullanılmalıdır. genç ve yaşlı bayanlar için de, doğal bir cilt bakım ürünüdür.

Bu doğal losyon, COVİD-19 salgınından ellerinizi dezenfekte edip korur.

 

 

Vücudumuzun her gün ihtiyaç duyduğu vitaminleri almak zor olabilir. Neyse ki, kekik C vitamini ile doludur ve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Soğuk algınlığını hissederseniz, kekik sağlığınıza kavuşmaya yardımcı olabilir. Kekiğin bir başka sağlık yararı; iyi bakır, lif, demir ve manganez kaynağıdır.

Kekik, Asya, Güney Avrupa, Himalaya dağları alt etekleri ve Akdeniz gibi bölgelere özgüdür. Kekik organik ve doğal bir cilt bakım ürünüdür.

Antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde gargarada yaygın bir birleşendir.

 

 

Düzenli olarak taze-kuru kekik veya yağı kullanırsanız, insan tabiatına göre duygularınız ve ruh haliniz üzerinde olumlu etkisi olur.

Kekik, sağlık katsayısına katkıda bulunur.

100 gram taze kekik yaprağı 160 miligram C vitamini sağlar.

Kekiğin doğal tıpta öksürük, bronşit ve göğüs tıkanıklığı gibi göğüs ve solunum problemleri ile bağlantılı olarak bir uzun bir kullanım geçmişi var.

Hindistan da bazı araştırmalar, kekikteki iyileştirici etkilerini ortaya çıkaran bazı birleşenleri saptadılar. Kekiğin uçucu yağ birleşenlerinin artık karvalo, borneol, geraniol, ancak en önemlisi timol içerdiği bilinmektedir.

Timol (Thymol), birçok botanik yağda bulunabilir. Botanik kekik yağının bir birleşeni olan timol, dezenfesiyon ürünlerinde dezenfektan etken madde olarak kullanıldığında, evdeki mikropların %99,99’unu öldürür. Timol, kekik ve benzeri yaygın bitkilerden elde edilen bir birleşendir. Ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinir.

Timol de dahil olmak üzere, bitkilerden elde edilen birçok botanik yağ, binlerce yıldır Roma, Mısır, Anadolu ve Hint tıbbında antiseptik ajan olarak kullanılmaktadır.

Kekik, kalp hastalığı ve erken yaşlanmanın potansiyel bir koruyucusu haline getirir. Kekik’te bulunan antiseptik birleşikler-karyofilen, kamfen ve timol yaraları enfeksiyonlara karşı koruyacak ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Kekik, sindirim sisteminin genel sağlığını destekleyerek sindirim sistemine fayda sağlar. Aktif birleşiklerden biri olan timol, peristatik kas hareketlerini uyarır, böylece midede uzun süre yiyecek turmaz. Bu bitkinin antispazmotik etkisi bağırsak kramplarını hafifletebilir ve emilim bozukluğundan kaynaklanan şişkinliği azaltabilir.

Timol, Uluslararası bilimsel kelime, thymum kekik.

 

 

Eski Mısırlılar, ölmüş firavunlarını korumak için onu bir mumyalama maddesi olarak kullandılar.

Cenab-ı Allah’ın rahmeti daima üstümüzde olduğunun küçük bir göstergesidir kekik. Türk ve Asya mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Kekik, Türkiye’nin her yerinde yetişir. Kekik, yapısı gereği güneş ve sıcak havayı sever ve daha zengin aroma içerir. Kimyasal ilaçlardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için, kekik ve benzer bitkilerin nimetinden mutlaka faydalanmalıyız.

Kekik ve benzer bitkilerden daha çok faydalanmamız için, Türk çiftçisi ve kekik yetişen kırsal kesimlerde ikamet eden vatandaş, hem ticari hem de sağlık için, ilgili kurumlar tarafından eğitilmemesi dikkat çekici değil midir?

Kekik konusunda, TBMM de bulunan ilgili meslek sahibi ve ruhunda “Vatan Sevgisi” olan Milletvekillerinin acilen bu sağlık ve ekonomik konuya, müşterek el atıp çözüm bulmalıdırlar. “Lafla Millilik ve Vatanseverlik olmaz.” Acilen kekik projesine el atılıp gerçekleştirilmelidir ki, Türk Milleti daha sağlıklı olsun ve kimyasal ilaçların yan etkisinden kurtulsun.

 

 

Kekik reçeteleri

 
1- Şeker hastalığı için reçete: Eşit miktarda kekik ve zeytin’nin ucundaki yaprakları kısık ateşte önce zeytin yaprakları 6 dakika kaynatılır ve üzerine kekik ilave edilip 15 dakika demleyip, günde 3-4 su bardağı içilir.
2- Sinirleri yatıştırır, mideyi tembih eder ve rahatlatır.
3- Bronşial astım, öksürük sorunları ve grip enfeksiyonlarda da etkilidir.
4- Soğuk havalarda, taze kekik mevsimsel meyve suyu ile mutfak robotunda çırpıp kahvaltıyı bu su ile yaparsanız, günü zinde ve efeksiyonlardan uzak kalmanızı sağlar.
5- Yaşı 8 yaşından büyük çocukların bal ile tadlandırılmış kekik çayı içmeleri, ders çalışma sırasında hafızası güçlü olur ve kavrama kabiliyeti artar.
6- Kekik çayı, siyatik ve romatizmal hastalıkların ağrısı için de etkilidir.
7- İktidarsızlık için, kekik çok etkilidir. Reçete: Raf ömrü bir yılı doldurmamış 150 Gram toz kekik, 200 gram taze zencefil rendesi, iki yemek kaşığı toz zerdeçal, iki kilo bal ile macun haline getirip, aç karnına günde üç kere birer yemek kaşığı yenir. Bu macunu tüketen, soğuk algınlığı hastalıklarından da korunur. Ayrıca gözleri de kuvvetlendirir.
8- Cildi güzelleştirir. Özellikle yağlı ciltler için çok etkilidir.
9- Damar tıkanıklıkları için de faydalıdır.
10- 50 Gram kuru kekik iki litre kaynamış suya ilave edilip ağzı hava almayacak şekilde 30 dakika dinlendirip kaşıntı olan egzamalı bölgelere ve diğer kaşıntı sorunları için, bölgelere pansuman yapılır.
11- Bel ağrısı için, 200 Gram taze kekik, 150 gram taze zencefil iki çay kaşığı yeni çekilmiş karabiber. Hazırlanışı: Kaynar suya rendelenmiş zencefil ve toz karabiber atılır, 15 dakika kaynatılır, kekik ilave edilip bir dakika daha kaynatılır, hava almayacak şekilde ağzı kapatılıp 20 dakika demlendikten sonra, kekik ve zencefil süzülüp lapa şeklinde belin ağrıyan bölgesine bağlanır. 8 Saat bağlı kaldıktan sonra yeni işleme devam edilir. Günde iki kere bu işlem yapılmalıdır. Bu lapa uygulaması, Allah’ın yardımıyla bel ağrınızı hafifletecektir. Şifaya kavuşmak için, iradenizi kuvvetlendiriniz.
12- Kansızlık sorunu olanlar, 30 gram kuru kekik, 120 gram taze kekik varsa taze kekik tercih edilmeli kekik 150 gram Besni veya siyah, bulunmazsa çekirdeksiz kuru üzüm, kuru üzüm kısık ateşte 15 dakika kaynatılıp, kekik ilave edilerek hava almayacak şekilde 15 dakika demlendirip günde 3-4 su bardağı içilirse, kansızlık için en doğal çözümdür.
13- Kekik hazmı kolaylaştırmada eşsiz bir veliniymettir.
14-Böbrek ve mesane iltihabı sorunlarını azaltır.
15- Zayıflamak için, günde 250-400 gram arası yoğurt, bir tatlı kaşığı kekik ilave edip yenirse, kaslarınızı koruyup, zayıflamanıza da yardımcı olur.
16- Kekik, akne salgınını önler.
17- Gaz sorununu giderir.
18- Balgam sorunu olanlar, bir yemek kaşığı kuru toz kekik kaynar suya atılıp üzerini kapatın; 20 dakika demlendirin, bir su bardağı için bir çağ kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı doğal ev yapımı sirke ilave edip içildiğinde balgam söktürür. Dikkat! Sirke sentetik olmamalıdır. UYARI! Hararet olursa kesinlikle su içmeyin!

 

 

”Stresten kurtulmak isteyen, Sabah güneş doğmadan kalkarak, ruhsal ve fiziksel bakımından daha sağlıklı oluyorlar. Sağlık, bereket ve mutluluğu isteyen, erken kalkıp işine başlaması gerekir.” (Ziraatçi Mustafa amca)
UYARI! Kekik çayını ve benzer diğer bitki çaylarını kaynattığınız zaman, faydalı olan etken maddelerin çoğu uçuyor. Onun içindir ki, bitki çayını 10-15 dakika demleyip içildiğinde daha faydalı olur. Kullanılan bitkisel ve kimyasal ilaçlar, insan tabiatına göre etkinliğini gösterir.

 

NOT: Bu bilgiler, destekleme amaçlıdır. İlk adım hekiminize danışarak kullanırsanız daha faydalı olur.
YAN ETKİLERİ: Guatırı olanlar, yüksek tansiyonu olan ve hamileler kekik kullanmamalıdır!

 

Cümle vatan şehitlerini, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

Kaynakça: Numan Aladağ’ın, Hindistan-Rajasthan Himalaya dağları alt eteklerinde ikamet eden, Türk asıllı soydaşlarımızla sohbet notları.
Rajasthan Tarım Üniversitesi eğitim notları.

 

 

 | 
 |