Özgür Özel: Uyutma noktasında anlaşmamız mümkün değil

Özgür Özel: Uyutma noktasında anlaşmamız mümkün değil
25 Mayıs 2024 07:27

CHP Genel Başkanı Özgür Özel sokak hayvanlarının uyutulması teklifine tepki gösterdi. Sokak hayvanlarının bir sorun olduğunu kabul eden Özel, “Çare itlaf değil, çare uyutma değil. Bunu siyasete alet etmemek lazım” dedi.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel TV100 kanalında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özel kendisine sorulan ‘sokak hayvanları’ konusu ile ilgili soruya çözümün ‘uyutma’ olmadığını belirtti.

AKP, Hayvan Hakları Kanunu’nda yapılacak değişikle sahipsiz sokak hayvanlarının ‘uyutulması’ konusunu gündemine almıştı. Bu konuya yurttaşlardan sert tepki gelmişti.

 

 

“SINIFSAL SORUN HALİNE DÖNÜŞÜYOR”
Gündemde olan sokak hayvanları konusu hakkında kendisine sorulan soruyu yanıtlayan Özgür Özel, Türkiye’de bir sokak hayvanları sorunu olduğunu ifade ederek, “Ne zamandan beri var? Çoktandır var ama COVID’den sonra ciddi şekilde var. Çünkü o sırada ürediler ve kısırlaştırmada yeterli çaba gösterilmediği anlaşılıyor. Gelinen noktada sabahları okula, servise, camiye gidene bir tehdit haline geldi. Bu bir sınıfsal sorun haline dönüşüyor. Arabası olmayan toplu taşıma kullanana veya korunaklı sitede oturmayana sorun, diğeri açısından değil gibi. Bu çok tehlikeli bir durum. Öncelikle sorunu görmek lazım” dedi.

 

 

“ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA NETİM”
Sorunun çözümleri hakkında da konuşan Özel şunları söyledi:

“Ben çözümü konusunda netim. Biz 2020 yılında mecliste bu konuda komisyon kurduk. 4 partiden milletvekilleri katıldı. Mutabakatla ve hepimizin övündüğü şekilde Hayvan Hakları’nın Korunması Komisyonu raporu yayımlandı ve genel kurulda görüşüldü. Bu rapora baktığımızda 101. sayfasında Hayvan Hakları Fonu kurulacak yazıyor. Bu fonla etkin bir kısırlaştırma seferberliği ve yeterince barınak yapılacak.

Buna bütün partiler ‘Evet’ demiş, bunu 4 yıldır yapsaydık zaten bu durumda olmayacaktık. Çünkü biz yasamayız bu önerileri yapıyoruz ama yürütmenin bu konuda harekete geçmesi lazım. Bu fonu kurması lazım. Burada uyutma diye bir şey yok.

Uyutma şöyle var. Tedavi edilemeyen hastalarda var, hayvanın dindirilmeyen acılarına son verme ya da kuduz gibi vakalarda var. Bunların dışında uyutma yok. Bugün karşı karşıya olduğumuz durum şu: ‘Ekonomik sorun var. Bunlara ayıracak paramız yok, kamu tasarruf edecek. Biz bu hayvanları öldüreceğiz.’

Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bağış ayağını güçlendirmeye de hazırız.”

 

 

“UYUTMA NOKTASINDA ANLAŞMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”
Özgür Özel çarenin AKP’nin konuştuğu gibi ‘uyutma’ olmadığını ifade ederek şu sözleri söyledi:

“Bu iki uçlu bir sorun. Hayvan hakları savunucularının söyledikleri de doğru, bu konuda rahatsızlık duyanlar da haklı. Yaşamayan bilmiyor. Evden çıkıyor küçük çocuk, servise gidecek 15 tane köpek gelip saldırıyor, bu olmaz. Buna engel olmak lazım ama çare itlaf değil, uyutma değil. Bunu siyasete alet etmemek lazım. Partiler oturacağız ve anlaşacağız ama itlaf, uyutma noktasında anlaşmamız mümkün değil. Uzlaşma insancıl bir şeydir, böyle barbarca bir şeye gidemeyiz.

Böyle bir sorun yok diyemeyiz, böyle bir sorun var. Özellikle yoksullar, çocuklar ve yaşlılar için çok ciddi bir güvenlik tehdidi.”

 

 

“BİR MİTİNG SAHNESİ 5 MİLYON TL”
“Bir miting sahnesi 2,5-5 milyon TL’ye mal oluyor. O yüzden ben otobüs kullanıyorum. O yüzden bizim sayman beni çok seviyor. Ben 105 mitingde 4-5 tanesinde sahne kurdurdum, gerisinde otobüsten konuştum. Ben partinin parasını harcama konusunda hassasım.”

 

 

İMAMOĞLU VE YAVAŞ ADAY OLACAK MI?
Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki soru üzerine Özel, bu tartışmaya girmek istemediğini, amacının partisini iktidara taşımak olduğunu belirtti. Özel, “Benim bir tane niyetim var. Cumhuriyetin 2. Yüzyılının ilk genel seçimlerinde Atatürk’ün partisini iktidar yapmak. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun toplumsal karşılığını kimse inkar edemez. Biri sağ biri sol açığımız. İkincisi, o ikisi var diye kimse ‘Bu partide gelecekte ne kadar başarılı olursa olsun bazı makamlar, adaylıklar bana kapalı’ diye düşünmesin. Ben bu beklentiyi de yönetmek zorundayım. Üçüncüsü lider olma avantajıyla kendi adaylığını dayatır, bir çuval inciri batırır kaygısını da bertaraf etmek zorundayım” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin seçimlerinde adayları belirleme noktasında sorulan soruya Özel, Belediyeler Birliği delegelerinin belirlendiğini ifade etti.

Toplam delegelerin yüzde 53’ünün CHP’ye ait olduğunu bildiren Özel, “Bütün Belediyeler Birliği yönetimini CHP’den yapabiliriz ama yapmayacağız. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Yeniden Refah’a da belediyeleri olan partilere güçleri nispetinde yer vereceğiz” açıklamasında bulundu.