Özgür Özel: Seçim kaybedildi, CHP bir şey yokmuş gibi yapıyor!

Özgür Özel: Seçim kaybedildi, CHP bir şey yokmuş gibi yapıyor!
19 Eylül 2023 21:27

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, SÖZCÜ Televizyonu’nda İpek Özbey moderatörlüğünde Uğur Dündar ve İsmail Saymaz’ın sorularını Karşı Karşıya’da yanıtladı. 

 

 

“GEREĞİNİ YAPMAZSAK HER GEÇEN GÜN DAHA KÖTÜYE GİDECEK”

 

 

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

* “Mayıs’ın 14’ü ve 28’i akşamı iki büyük travma yaşadık. 28’i akşamı, benim kolumu kaldırmaya mecalim yoktu. İlk üç gün boyunca hepimizin telefonlarına şöyle mesajlar geldi; ‘Siz elinizden geleni yaptınız, biz sizden razıyız.’ Üçüncü gün falan partide şöyle bir şey konuşuluyor; ‘Kaybedersek çok kötü olur diyorduk ama insanlar hiç de bize kızmıyor…’

* Orada şöyle bir şey dediğimi çok net hatırlıyorum; ‘Siz hiç yas evine gittiniz mi? İlk üç gün deliler bile konuşmaz. Yas vardır orada. Üçü ile yedisi arası deliler konuşur, eğer doğru bir şey diyorsa sustururlar yoksa kovarlar. Yedisinden sonra kan bağı olmayanlar yavaş yavaş konuşmaya başlar. Kırkı çıktı mı en yakınları da konuşur.

* Bugünkü yasa bakıp da bu insanlar bize kızmayacak sanmayın. Bu insanlar bizden bir şey bekliyor. Bu samimi üzüntüyü aynen paylaşıyor muyuz, kahroluyor muyuz ve gereğini yapacak mıyız? Biz gereğini yapmazsak her geçen gün daha kötüye gidecek.

 

 

“MAĞLUBİYETE İSİMLER TAKMAYA BAŞLADIK”

 

 

* İnsanlar bizim sorumluluk almamızı, özeleştiri yapmamızı ve bir daha bu travmanın yaşanamaması için ne yapmamız gerekiyorsa onu bekliyorlar. Burada parti bir bütün olarak veya sayın genel başkanın önderliğinde gereğini yapsaydı, ben gereği ne yapılıyorsa orada olacaktım zaten. Seçimi kaybetmekten daha büyük travma, kaybetmemiş gibi yapmaktı, kaybettiğin halde sorumluluğu almamaktı.

* İnsanlar sabaha kadar uyuyamıyorlardı, 20’li yaşlarında gençler hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı, 80 yaşında insanlar ‘gözümüz açık mı gideceğiz’ diyorlardı; biz, ‘aslında kaybetmedik, kazanamadık’ demeye başladık. Mağlubiyete isimler takmaya başladık. Burada yaşadım kendi duygusal kopuşumu.

 

 

“İLK GECE ÖNERİM, SAMİMİ ÖZÜR VE YAKIN ZAMANDA DEĞERLENDİRMEYDİ”

 

 

* (Sayın Kılıçdaroğlu’na istifa etmesi gerektiğini söylediniz mi?) Hem biz hem de kendisine çok kıymet veren insanların söylediğini biliyorum. Ben ilk gece konuşmasında şöyle bir öneride bulundum; MYK toplantı salonundaydık, Mansur Başkan’la Ekrem Başkan da oradaydı. Dedim ki, ‘Bizim konuşma metnimiz hazır. Adaylık metninizi alın elinize, babasına kavuşturamadığım Vera’dan özür diliyorum. Adalet getiremediğim Şenyaşar ailesinden özür diliyorum.’

* İlk gece önerim, samimi bir özür ve yakın zamanda bir değerlendirmeydi. Eğer böyle bir şey yapsaydık; her şey Kemal bey için, Cumhuriyet Halk Partisi için, seçmenimiz için çok daha doğru ilerlerdi. Şimdi artık adayım, sorumluluk almaya karar verdim.”