Özgür Özel, Şam’a gidiyor

Özgür Özel, Şam’a gidiyor
9 Temmuz 2024 08:01

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in temmuz ayı içerisinde Suriye’nin başkenti Şam’a gideceği bildirildi.

 

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, parti genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel’in başkanlığında devam eden Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklama yaptı.

Muharrem ayının tüm insanlığa huzur getirmesini dileyen Yücel, Türkiye’yi Avrupa Futbol Şampiyonası’nda çeyrek finale taşıyan A Milli Futbol Takımını tebrik etti.

 

 

TÜİK’E TEPKİ

 

 

Yücel’in ifadelerinden öne çıkanlar şu şekilde:

– “Geçtiğimiz hafta TÜİK’in sayısız “mucizelerinden” biri daha yaşandı ve enflasyonun düştüğü açıklandı… Elbette ki, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammı netleştirecek olan enflasyon oranı yüksek çıkmayacaktı. Elbette ki AKP, yanlış ekonomi politikalarının faturasını birilerine kesecekti… Bu nedenle, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı kimseyi şaşırtmadı…

 

– Açıklanan enflasyona, kendi bakan ve bürokratlarının bile inandığını düşünmüyoruz…. Çünkü gerçekte, 2021 yılında dünyada enflasyonun en yüksek olduğu 9’uncu ülke olan Türkiye, 2024 yılı Mayıs ayı itibariyle yüksek enflasyon sıralamasında dünya 3’üncülüğüne çıktı… Bizden daha kötü durumda olan iki ülke var, biri Suriye diğeri Arjantin… Her şey bütün açıklığıyla ortadayken, Çıkacaksın, hiç utanmadan “enflasyon düştü” diyeceksin, buna da herkesin inanmasını bekleyeceksin…

 

 

EMEKLİ HALK KART

 

 

– Bakın geçen hafta Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, emeklilerimize “Emekli Halk Kart” müjdesi verdi. Pek çok belediyemiz emeklilerimize destek olmak için bütün olanaklarını seferber etmiş durumda. Emeklilerimize, temel ihtiyaçlarını sağlamaları için pek çok destek veriyoruz. Şimdi bütün bunları tek bir kartta birleştiriyor ve kartınızda var olan hizmetleri bütün CHP’li belediyelerden almanızı sağlayacak sistemi hayata geçiriyoruz. Bu ülkeye yıllarca hizmet edip, katma değer üreten emeklilerimizi başımızın üstünde taşıyacağız. Hak ettikleri, insan onuruna yaraşır hayatı iktidara geldiğimizde onlara sağlayacağız.

 

 

SİNAN ATEŞ DAVASI

 

 

– Bildiğiniz gibi Sinan Ateş davasını Cumhuriyet Halk Partisi olarak titizlikle takip ediyoruz. Çünkü Sinan Ateş cinayeti, sanıkların anlattığı gibi “alacak verecek nedeniyle” ya da başka bir sebeple işlenmiş bir cinayet değil… Hepinizin bildiği gibi başkent Ankara’nın göbeğinde, tasarlanarak işlenmiş, çeşitli halkalarda ve büyüklükte azmettiricileri olan, “Cinayetin gerçek sebebi ve azmettiricileri ortaya çıkacak, aydınlatılacak” diye şu anda önemli görevleri olan bir kısım siyasileri korkutan, tir tir titreten siyasi bir cinayet.

– Siyasi düşüncesi ne olursa olsun, toplumun önemli bir kesimi bu cinayetin aydınlatılmasını istiyor. Çünkü bu olayın aydınlatılması yönünde gösterilecek irade aynı zamanda, Bağımsız ve tarafsız yargıya güveni arttıracak, Hukuk önünde herkesin eşit olduğunu gösterecek, En önemlisi de bu ülkede hukukun üstün olduğunu gösterecek… Başından itibaren bu olayla ilgili olarak gösterdiğimiz hassasiyet de tam da bu nedenledir.

– Ancak maalesef bu cinayetin işlenmesi ile başlayan kovuşturma, soruşturma ve yargılama süreci, toplumun adalete olan güvenini daha da zedeleyecek şekilde işletilmiştir. Geçtiğimiz hafta başlayan ve 5 gün devam eden duruşmalar sonucunda verilen ara karar, “hukuk” ve “adalet” kavramlarının yanına bile yaklaşılmadığını göstermiştir. 18 ay boyunca iddianame hazırlamayan savcı 18 günde “esas hakkındaki mütalaasını” açıklayacağını söylemiştir. Jet bir yargılama ile mahkeme salonunda başlatılan tiyatro, çok da fazla uzatılmadan sonlandırılmak istenmektedir.

 

 

ÖZEL’İN ŞAM ZİYARETİ

 

 

– Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, Temmuz ayı içerisinde Şam’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyor. Çünkü bu sorunu Türkiye ile Suriyenin masaya oturarak birlikte çözebileceğine inanıyoruz. Türkiye’nin artık bir sığınmacı sorunu olmasın diye, her kesimin irade ortaya koyması gerekiyor. Avrupa’dan kaynak bulunması noktasında Cumhuriyet Halk Partisi olarak gereken çabayı göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”