Özel’den Erdoğan’a ‘hatırlatma': Kanuna uymayanlara şaşırmak için Anayasa’ya uyman lazım

Özel’den Erdoğan’a ‘hatırlatma': Kanuna uymayanlara şaşırmak için Anayasa’ya uyman lazım
26 Kasım 2023 12:00

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin İl Başkanları İstanbul Buluşması’na katıldı.

 

 

Burada açıklamalarda bulunan Özgür Özel, “Hep gündemde tuttuğumuz bir hususa dikkat çekmek isterim. Sonuç aldık. Aslında enflasyon emekli maaşlarını kışa çevirdi. Bizim bütün kanun tekliflerimize, mücadelemize rağmen en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira gibi komik bir noktada, emeklileri açlıkla sınayan bir noktada” ifadelerini kullandı.

 

 

Özel, şöyle devam etti: “Asgari ücret seviyesine çıkarılması gerekiyor, seçim döneminde en düşük emekli maaşında iyileştirme yapacağını söyleyenler seçimden sonra bu işi sanki Cumhuriyet Bayramı ikramiyesine çevirdiler ve ancak kasım ayında ödemeleri yapılan, bir kereye mahsus, 5 bn lira gibi hiçbir yaraya merhem olmayacak bir düzenleme yaptılar. Bunda da çalışan emeklileri dışarıda bıraktılar. Bir emekli niye çalışır diye oturup düşünmediler. İşsiz bir çocuk yerine torunlara bakmak için, üniversitedeki bir evladın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, artan kiralardan dolayı boğazından geçecek lokma için çalıştıklarını hesap etmeyenler o 5 bin liradan önce emeklileri, emekli olup da çalışanları, sonra Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olanları dışarıda bıraktılar. İtiraz ettik, ses yükselttik. Nihayet bu yanlıştan dönüldü.”

Bunun derhal maaşlara yansıtılması gerektiğini belirten Özel, “En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olması, asgari ücretin de insanca yaşanacak sınırlarda olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

ERDOĞAN’A TEPKİ

 

Kira artışlarına değinen Özel, “Cumhurbaşkanı cuma günü fiyat artışlarından dolayı şaşırmış ve kızmış… 2 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarıyorlarmış diyor. Şaşırdığı şey, kendilerinin çıkardığı, bizim ‘bu çözüm olmayacak’ dediğimiz, kiracılar ile ev sahiplerinin kavgalarının çok daha vahim sonuçlar doğurarak bizi doğruladığı bir süreçteyiz. ‘Bu konuda kanun var’ diyor. Yani itiraf ediyor, çıkardığı kanuna uyan yok” dedi.

“Cumhurbaşkanı’na şunu hatırlatıyoruz; kanuna uymayanlara şaşırmak için önce senin Anayasa’ya uyman lazım” diyen Özel, şunları söyledi: “Anayasa’ya uymayan birisinin, çıkarılmış bir kanuna vatandaşa uymadığının şaşırmaması, burayı kanun devleti olmaktan, yasa devleti olmaktan, anayasal bir devlet olmaktan çıkarmanın sonuçlarına bile katlanmanın bile zor olduğu bir dönemde, bundan sonra tekrar göz önünde tutulması gerektiğini ifade ediyorum.”