Özel: Geçiş sadece bütçe görüşmeleriyle sınırlı!

Özel: Geçiş sadece bütçe görüşmeleriyle sınırlı!
16 Aralık 2023 12:56

CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Hasan Bitmez’in ölümüyle grubu düşen Saadet Partisi’ne geçici olarak geçiş yaptı. Saadet Partisi’nin vekil sayısı yeniden 20 oldu.
Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in ölümünün ardından grubu düşen Saadet Partisi vekil arayışındaydı. Bunun için Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun’un ismi konuşuluyordu ancak öyle olmadı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüştü. Karamollaoğlu görüşmede Özel’e Bitmez’in vefatıyla gruplarının düştüğünü hatırlattı. Özel, Karamollaoğlu’na “Üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

İki liderin görüşmesi sonrası CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Özel’in talimatıyla yeniden grup kurulması Saadet Partisi’e geçti. Konuyla ilgili Dilekçe TBMM Genel Sekreterliği’ne verildi. Saadet Partisi’nin vekil sayısı böylece yeniden 20 oldu.

 

 

‘GEÇİŞ SADECE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İLE SINIRLI’
Özel konuyla ilgili sosyal medya hesabından da şu açıklamayı yaptı:

“Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün muhalefet partilerinin Saadet Partisi’ne birer vekille demokrasi dayanışması göstermesini önerdik. Ancak saat 11’e doğru tüm partilerin henüz bu kararı veremediğini öğrendik. Görüşmeler 11’de başlayacaktı. Grubumuz adına Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap bir fedakarlık yaparak Saadet Partisi’ne geçiyor. Dün bunu Temel Karamollaoğlu ile görüştük. Gruplarının düştüğünü hatırlattı, biz de üstümüze düşeni yapacağımızı söyledik. CHP kürsü hakkını savunur. Saadet Partisi’ne mutlaka katılım olacaktır. O sağlanana kadar kürsü haklarını kaybetmemeleri için bir milletvekilimizi Saadet Partisi grubunda çalışmak üzere talimatlandırdım.”

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da “Muhalefetin söz hakkının kısıtlanmaması, halkın gerçeklerinin Meclis’te ifade edilmesine olanak tanınması için, bütçe görüşmeleri ile kısıtlı olmak kaydıyla Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi grubuna geçmiş bulunuyor. Muhalefetin söz hakkının kısıtlanmaması amacıyla aldığımız bu karara diğer partilerden de destek bekliyoruz” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kasap ise ‘Hasan Bitmez’in söylemi bitmesin diye vicdani sorumluluk hissettiğini’ söyledi.