Özel bakım merkezinde cinsel istismar skandalı!

Özel bakım merkezinde cinsel istismar skandalı!
11 Ağustos 2023 10:50

Erzurum’daki Özel Güzide Bakım Merkezi’nde işitme ve konuşma engelli A.K.’nin bakıcı Sefa V. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı, diğer çalışanların da skandalın üzerini örttüğü ortaya çıktı.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetiminde hizmet veren Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi’nde cinsel istismar skandalı ortaya çıktı. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, bakım merkezinde kalan bir engelli, bakıcı personel tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Bakanlığın Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi hakkında hazırladığı 27 Mayıs 2021 tarihli raporda işitme ve konuşma engelli A.K.’ isimli erkeğin bakıcı personel Sefa V. tarafından cinsel istismara maruz bıraktığı diğer çalışanların ise olayın üstünü örttüğü belirtildi. Raporun bir bölümünde ise cinsel istismardan “cinsel birliktelik” olarak bahsedildi. Bakanlık, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak engelli bireyi istismara maruz bırakanlar ile olayın üzerini örtenler hakkında adli soruşturma açılmasını talep etti. İstismarcı personel ile skandalı gizleyenlerin de çalışma onayları iptal edildi.

 

 

ÜZERİNİ KAPATMIŞLAR
Bakanlığın denetim yapma kararı da aldığı özel bakım merkezinde çalışan Mesut A. ise ifadesinde, “Bakıcı personel Sefa V.’nin A.K.’yi iki defa istismara maruz bıraktığını, olaya şahit olan bakıcı personel Harun K. ile sosyal çalışmacı Nihal Y.’nin ise olayı bildikleri ve üzerini kapattıklarını” anlattı.

 

 

ŞİDDET DE VAR
Ayrıca bakım merkezinin diğer çalışanları ile yöneticilerinin de ifadeleri alındı. Bakanlığın raporunda skandallar zinciri şöyle sıralandı:

“Bakıcı personel Sefa V. engelli A.K. ile ‘cinsel birliktelik’ yaşadı.

İşitme ve konuşma engelli A.K.’nin ifadesi işaret dili tercümanı eşliğinde alındı. Bakıcı personel Mesut A. tarafından cinsel istismara uğradı.

Merkezde bakım altında bulunan engelli bireyler birbirlerine karşı cinsel ihmal ve istismarda bulundu.

Merkezde bakım altında bulunan engelli bireylere karşı şiddet uygulandı.”